auto motor i sport poleca:

Serwisowe rozterki

Poleć ten artykuł:

Przegląd samochodu to obowiązek dość kosztowny. Czy można sprawić, by był mniej dotkliwy dla kieszeni, a przy tym solidnie wykonany?

Warsztat samochodowy

Już od jakiegoś czasu możemy wybierać pomiędzy serwisami niezależnymi i autoryzowanymi oraz pomiędzy częściami oryginalnymi i ich zamiennikami o różnej cenie i jakości. Unijna Dyrektywa GVO wprowadziła swobodę wyboru i zachwiała monopolem koncernów samochodowych na wykonywanie usług serwisowych w okresie gwarancji i na dystrybucję części. Ale jak to u nas często bywa - prawo sobie, a praktyka sobie. Zgodnie z prawem, klient nie traci gwarancji na samochód, jeśli wykona przegląd w serwisie nieautoryzowanym. Nawet wtedy, gdy skutkiem źle wykonanego przeglądu jest uszkodzenie auta, producent zobowiązany jest usterkę usunąć, a kosztami operacji obciążyć warsztat wykonujący usługę, a nie klienta. Producenci samochodów nie zgadzają się jednak na taką interpretację przepisów i skutki wadliwie wykonanych przeglądów przerzucają na klientów, uprzedzając ich przy tym o możliwości utraty uprawnień gwarancyjnych. Praktyka w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO) jest taka, że każdy nieautoryzowany przegląd jest analizowany pod kątem utraty wspomnianych uprawnień. Jeżeli z samochodem nie dzieje się nic złego, to pół biedy. Problemy zaczynają się wtedy, gdy trzeba skorzystać z gwarancji. Pieczątka w książce serwisowej z warsztatu innego niż autoryzowany bardzo utrudnia (i wydłuża) dochodzenie praw z tego tytułu.

Jednak każda gwarancja kiedyś się kończy i wtedy mamy już niczym nieskrępowany wybór. Nieskrępowany, ale bynajmniej nie prosty. Wiele argumentów przemawia za serwisowaniem w ASO, odstraszająco działa jednak cena usług i części. W warsztatach niezależnych, których działa u nas blisko 57 tysięcy, zapłacimy mniej, ale dręczyć nas będzie wątpliwość czy aby przegląd wykonany został solidnie i dokładnie według wskazań producenta. Przed takim dylematem stają najczęściej właściciele aut 3-6-letnich, którym szczególnie zależy na stanie technicznym pojazdu. Takiego problemu nie mają jeżdżący samochodami starszymi - oni raczej nie będą odwiedzali ASO.

Możemy sporo zaoszczędzić na kosztach przeglądu kupując samemu części i materiały eksploatacyjne. Jest ich na rynku duży wybór i podzielić je można na cztery grupy: części oryginalne, sygnowane logiem producenta (najdroższe), części identyczne z oryginalnymi, czyli takie same, ale sprzedawane w opakowaniach wytwórcy (tańsze od kilku do kilkudziesięciu procent od tych pierwszych) i części pochodzące od markowych wytwórców, posiadające certyfikaty i dopuszczenia do obrotu, nie zawsze jednak zalecane do montowania przez producenta. Istnieje jeszcze ostatnia grupa zamienników - najtańsze, nie bardzo wiadomo przez kogo i jak robione, niepolecane przez żaden szanujący się warsztat.

Kupując samemu zdajmy się na fachowość sprzedawców. Dysponują oni sporą wiedzą, mają katalogi zamienników i potrafią doradzić. Zazwyczaj polecają części z drugiej i trzeciej grupy, mając do tych najtańszych podobny stosunek jak mechanicy. Jeżeli zakup części zlecimy niezależnemu warsztatowi, musimy się liczyć z marżą w wysokości od 15 procent wzwyż, naliczaną od ceny hurtowej.

Tagi: przegląd | ASO | serwis samochodowy

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij