auto motor i sport poleca:

Tani przegląd w ASO

Poleć ten artykuł:

Żeby nie stracić gwarancji na nowe auto, na przeglądy powinieneś jeździć do autoryzowanej stacji obsługi. Zakres przeglądu w każdej z nich jest taki sam, ale ceny – różne. Od czego to zależy i co zrobić, żeby nie przepłacić.  

Warsztat samochodowy

Skoro we wszystkich autoryzowanych stacjach danej marki w aucie sprawdza się to samo według z góry określonych zasad, nie warto przepłacać. W mniejszych miastach bywa przeważnie taniej niż w większych, ale właściwie skąd biorą się różnice? Przede wszystkim z ceny roboczogodziny.

Bo układ jest taki, że importer narzuca swoim ASO harmonogramy czasowe przeglądów, a ile kosztuje godzina pracy to już sprawa dealera albo właściciela ASO. Na podstawie doświadczeń z Polski i innych krajów wiadomo, ile czasu powinna w danym modelu zająć wymiana oleju, ile filtra powietrza czy płynu hamulcowego. Czasy są wyznaczane tak, aby robotę można było wykonać solidnie, bez pośpiechu, ale i bez ociągania się. Stawkę roboczogodziny określa dealer, importer nie może narzucić odgórnie widełek od-do, to podpadałoby pod zmowę cenową, którą mógłby bardzo zainteresować się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Każdy dealer jest samodzielnym przedsiębiorcą i musi tak kalkulować, żeby wyjść na swoje. Pewną rolę w tej kalkulacji odgrywa prestiż marki. W serwisach droższych brandów wręcz nie może być tanio, więc stawki przekraczające 200 zł nie powinny zaskakiwać.

– Stawka za roboczogodzinę zależy od lokalizacji serwisu, od wyposażenia, amortyzacji urządzeń i narzędzi specjalistycznych, od czynszu, oświetlenia, wynagrodzenia mechaników – wylicza Kinga Lisowska, rzeczniczka Mitsubishi. – W mniejszych miastach za jedną godzinę płaci się 100-150 zł, w większych około 170-180 zł.

Na przeglądach w ASO pytaj o rabaty (np. gdy jesteś stałym klientem), o części nieoryginalne i czy możesz przynieść części i olej kupione przez siebie

Dodatkowe czynności dodatkowo kosztują Robert Mularczyk, rzecznik Toyoty, dodaje, że ceny przeglądów różnią się także ze względu na rodzaj zastosowanego oleju silnikowego. Zgodnie z zaleceniem producenta do niektórych modeli Toyoty można stosować kilka olejowych produktów.

Wpływ na cenę przeglądu mogą mieć wreszcie tzw. dodatkowe czynności, które są indywidualną propozycją dealera, wykraczającą poza to, co musi zostać zrobione. Przykładowo, dealer może „wrzucać” do przeglądu czyszczenie układu hamulcowego, mycie auta, smarowanie zamków. Niby wszystko potrzebne, ale nie musisz godzić się na to z góry. Warto więc zapytać o te dodatkowe czynności, choć zapewne doradca serwisowy przyjmując auto sam o nich wspomni. I doradca będzie liczył, że zgodzisz się na to bez większego zastanowienia.

Lojalność zazwyczaj się opłaca Zawsze warto podpytać o rabaty. W wielu markach (np. w VW) decyzja o zniżce za przegląd jest podejmowana indywidualnie przez stację serwisową. Ale raczej nie licz na więcej niż 15%, częściej na 5-10%. Tacy importerzy, jak Renault Polska, zalecają, żeby ASO trzymały wyjściowy poziom cen. Z kolei największa japońska marka oferuje uczestnictwo w lojalnościowym programie Toyota More. Punkty można zamienić na rabat na części i usługi serwisowe albo na zniżkę przy zakupie nowego samochodu.

Siedlecki dealer Hyundaia daje 10-15% rabatu na robociznę i 10% na części, by przywiązać do serwisu indywidualnych kierowców, którzy kupili samochód właśnie u niego. Inni dealerzy, nie tylko Hyundaia, starają się premiować wiernych klientów. Korzyści są obustronne – masz taniej, a dealer może liczyć, że nie czmychniesz do innego ASO. Czasami ogłaszane są sezonowe promocje, dzięki nim dostaniesz rachunek mniejszy o kilka procent. Jedno ale… Nie zawsze chodzi o przegląd gwarancyjny, częściej o szybki przegląd przed zimą, czy serwis klimatyzacji. Często są to akcje organizowane centralnie, a więc obowiązujące z reguły we wszystkich ASO danej marki.

Tagi: ASO | przegląd | serwis

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (3)

karolam, 16 sierpnia 2015, 19:37

Nie mam pojęcia. Ale na stronie mają chyba wyszukiwarkę serwisów, może tam zerknij http://www.ford.pl/Serwis/Motorcraft_Service

Fantom, 22 marca 2015, 19:07

karolam, a ASO znajdę w jakichś mniejszych miejscowością takich jak np Oświęcim? 

karolam, 9 marca 2015, 19:04

Niekoniecznie droga impreza, ja mojego forda (pięciolatka) serwisuję w ASO, 279 zł płaciłam, w tym jest wymiana oleju, filtra oleju i filtra powietrza.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij