auto motor i sport poleca:

Test łańcuchów zimowych

Poleć ten artykuł:

Są takie sytuacje na drodze, kiedy nawet najlepsze zimówki kapitulują. Żeby zmierzyć się z oblodzonym podjazdem, musisz skorzystać z łańcuchów.    

Zobacz całą galerię

My znaleźliśmy się w superkomfortowej sytuacji. Temperatura 22 OC, sucho i widno. To są zalety testowania łańcuchów w... siedzibie redakcji. Mimo to, 7 kompletów ubieraliśmy kolejno (na jedno koło) dobre trzy godziny! Ty o takich luksusach zapomnij. Przygotuj się na mokrą breję na drodze, ubłocone nadkole i paskudną pogodę. Być może jedynym źródłem światła będzie telefon komórkowy towarzysza podróży.

Obojętnie, na który komplet łańcuchów się zdecydujesz, przećwicz ich zakładanie „na sucho”. Nabierzesz wprawy i unikniesz niespodzianek na drodze. Powtórny montaż zawsze trwa krócej.

Dwa komplety – Rud Centrax i Weissenfels Quattro – przed założeniem na koło wymagają dopasowania. Operacja jest żmudna (około pół godziny na komplet) i wymaga „śrubokręcenia”. Przy czym Rud Centrax nie zawiera nawet kompletu niezbędnych do tego zadania narzędzi. Na drodze byłbyś uziemiony. Po jeździe opłucz i osusz łańcuchy. Będą Ci służyć przez wiele lat.   

 

 

Konig ZIP 12
Mimo że łańcuch sygnowany jest przez znaną firmę, jego wykonanie trochę rozczarowuje. Przelotkę wykonano z dość plastycznego tworzywa, stąd obawy o pewne trzymanie się łańcucha na kole. Wykonane są z porządnej stali manganowej, ale „krecha” za niezbyt wygodny sposób dociągania łańcucha – wymagający użycia sporej siły. Automatycznego naciągu brak, montaż trwa 10 minut.   

Cena: 199 zł
Ocena: **

 

Konig T2 Magic
Otwarcie pudełka wymaga nie lada zdolności manualnych. Za to montaż łańcucha jest bajecznie łatwy. Do napinania służy guma, podobna do tych, których używało się do unieruchamiania walizek na bagażniku dachowym. W standardzie znajduje się samonaciągacz. Zapięcie na kole trwa góra 5 minut. Pomyślano nawet o zabezpieczeniu felgi i opony za pomocą zestawu specjalnych klipsów.   

Cena: 441 zł
Ocena: ****

 

Uniqa Clack & Go M32
Ma wygodny w użyciu automatyczny napinacz. Zakładasz łańcuch na koło, rozwijasz stalową linkę, zapinasz w zaczepie, zwalniasz sprężynę i gotowe. Automat zwinie jej naddatek po kilku sekundach jazdy. Dużą zaletą jest brak „pałętających się” metalowych czy plastikowych części w obrębie obręczy koła. Czas montażu zależy od równomiernego rozłożenia łańcucha na oponie i trwa około 8 minut.   

Cena: 329 zł
Ocena: ***

Tagi: łańcuchy | zimowe

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij