auto motor i sport poleca:

Test opon letnich 2016 - 215/60 R17

Poleć ten artykuł:

Kompaktowe SUV-y to dzisiaj szczyt samochodowej mody. Chociaż stroją się w szaty aut terenowych ich kierowcom zależy, by jeździły dynamicznie i były bezpieczne, a to także kwestia właściwych opon. Sprawdzamy, które opony letnie w sezonie 2016 zdobędą królewską koronę.

Do testu wybraliśmy dziewięć opon, głównie znanych producentów. Jest wśród nich np. uznana Bridgestone Turanza T001, która (jak większość testowanych) pod względem oporów toczenia należy do klasy C, a przyczepności na mokrym – B (wg certyfikatów UE). Continental jest reprezentowany przez również znaną oponę PremiumContact 5, Pirelli natomiast wystawiło do walki Scorpion Verde przeznaczoną do jazdy po zwykłych drogach.

Nowością jest Goodyear Efficient Grip SUV, która budzi spore oczekiwania, bo w kategorii opory toczenia opatrzono ją literką B, a przyczepności do nawierzchni – wręcz najlepszą z możliwych, czyli A. Marką Falken jest sygnowany nieco tańszy produkt: ZIEX ZE 914 Ecorum, jak Bridgestone, ma oznaczenia C i B i jest przeznaczona do zwykłych aut osobowych. Zupełnie jak nowa Toyo Proxes CF 2 SUV, która w porównaniu ze swoją poprzedniczką ma na oficjalnej plakietce lepsze oceny przyczepności i oporu toczenia. Czy kroku dotrzyma im najtańsza w teście chińska opona Linglong Greenmax 4x4 HP? 

Literki to oficjalne oznaczenia stosowane na nowych oponach zgodnie z zaleceniami UE, gdzie A oznacza najlepsze parametry, a F najgorsze

Późną jesienią zeszłego roku, gdy we Włoszech rozpoczynaliśmy nasz test pogoda bynajmniej letnia nie była. Kiedy przybyliśmy na miejsce słońce właśnie zaszło i zaczął padać ulewny deszcz. To pogoda w sam raz dla SUV-ów, ale nie mająca nic wspólnego ze stałymi, stabilnymi warunkami potrzebnymi do przeprowadzenia testu. Na szczęście w nocy się rozpogadza, rano słońce wysusza asfalt, więc teraz trzeba błyskawicznie nadrobić stracony czas. Dwa Ople Mokka wyposażone w aparaturę pomiarową zaliczają kolejne ćwiczenia na torze według ścisłej procedury, za każdym razem z innym kompletem opon.

Aby pomiary były jak najbardziej dokładne, a wyniki rzetelne wszystkie badania w tym teście – o ile to możliwe – przeprowadzamy kilkakrotnie. W każdej kategorii opony oceniamy według wcześniej opracowanego wzoru. Opona, która w danej kategorii wypadła w pomiarach najlepiej otrzymuje maksymalną liczbę punktów, czyli 10. Na łączną ocenę składają się obiektywne pomiary przeprowadzone z wykorzystaniem aparatury, jak i oceny subiektywne dokonane przez doświadczonych kierowców testowych. Najlepsze oceny w kategoriach prowadzenie na suchej oraz prowadzenie na mokrej nawierzchni zdobywają takie opony, dzięki którym samochód zachowuje się bezpiecznie.

Maksymalna prędkość, jaką jest w stanie osiągnąć opona zanim straci przyczepność do podłoża wskazuje, jakie rezerwy bezpieczeństwa gwarantują poszczególne opony. Opór toczenia każdej z opon badamy w dwóch różnych laboratoriach na stanowiskach rolkowych. Średnia uzyskana z tych pomiarów jest brana pod uwagę przy sporządzaniu końcowej oceny w teście. Punktem odniesienia są też europejskie przepisy mające znaczenie przy ustalaniu oficjalnej klasyfikacji opon (firmowe etykiety). Aby produkty, które w teście pokazały się ze szczególnie dobrej strony trzymały tę jakość stale, kolejne egzemplarze tych opon po pewnym czasie znowu poddajemy próbom w ramach testów uzupełniających. Dotyczy to trzech najlepszych opon w teście oraz tych, które uzyskały w jakiejś kategorii wyjątkowo dobry wynik, albo też ponadprzeciętnie szybko się zużyły.

Wyniki testu na kolejnych stronach.

Testowane opony - 215/60 R17

  • Bridgestone Turanza T001
  • Continental PremiumContact 5
  • Falken ZIEX ZE 914 Ecorum
  • Goodyear Efficient Grip SUV
  • Linglong Greenmax 4x4 HP
  • Michelin Primacy 3
  • Nokian Line SUV
  • Pirelli Scorpion Verde
  • Toyo Proxes CF 2 SUV

Tagi: test opon letnich | opony letnie | 2016

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (2)

angela, 25 kwietnia 2016, 11:55

Zawsze zmieniam do 15 kwietnia, a tym razem nawet dostałam paragon do rejestrowania w Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów https://loteriaparagonowa.gov.pl/

Larssonx, 23 kwietnia 2016, 15:14

W powietrzu czuć już wiosnę, więc czas na zmianę ogumienia. Żeby upewnić się, że dokonasz właściwego wyboru, przed zakupem sprawdź, która opona jest w roku 2016 najlepsza. Oto test opon letnich w rozmiarze 215/60 R17.<br /><br /><a href="/porady/Test-opon-letnich-2016-215-60-R17,22067,1">Zobacz artykuł</a> Fajny test, ja z kolei w tym roku kupiłem namówiony przez wulkanizatora opony Prestivo X1. Może dostaliście je do testów? Są ponoć nowością w Polsce i chętnie przeczytałbym o nich jakąkolwiek rzetelną opinię. Pozdrawiam
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij