auto motor i sport poleca:

Test opon zimowych

Poleć ten artykuł:

Test opon zimowych Zobacz całą galerię

W rozmiarze 205/55 R 16 H. Do walki na śniegu, wodzie i suchym asfalcie staje osiem opon - każda chce zasłużyć na miano najlepszej "zimówki". Do porównania z nimi wybraliśmy dwie opony całoroczne. Które potrafią więcej?

Pożyjemy, zobaczymy - w sprawie najbliższej zimy wiadomo tylko tyle, że nieuchronnie nadejdzie. Ale jaka będzie? Klimatolodzy nie od dzisiaj grzmią o globalnym ociepleniu, a że zimy z roku na rok coraz łagodniejsze, każdy widzi sam.

Zobacz najnowsze testy opon zimowych

Mimo to zimówki są potrzebne. Zdrowy rozsądek podpowiada, że w czasie gołoledzi poślizg na letnich oponach może mieć nadzwyczaj przykre skutki. Na domiar nieszczęścia niektórzy ubezpieczyciele mogą nawet odmówić wypłaty odszkodowania lub jego części, a w razie spowodowania utrudnień w ruchu możemy się też narazić policji.

Z opon zimowych, oznaczonych małą śnieżynką, może w najlepszym razie zrezygnować tylko ten, kto jeździ jedynie na krótkich dystansach i może odstawić samochód do garażu - do czasu aż drogowcy przywrócą jezdni przyczepność. W wypadku wszystkich innych obowiązuje zasada: zmieniać opony i to zawczasu, zanim punkty ich wymiany staną się niewydolne z powodu oblężenia przez klientów.

Osoby mieszkające na płaskim terenie, z niewielkimi opadami śniegu, mają jeszcze inne wyjście - mogą używać opon całorocznych, na których da się jeździć przez cały rok. W tegorocznym teście "auto motor i sport" jako konkurencyjne wobec typowych "zimówek" udział biorą dwie opony całoroczne. Pierwsza to najnowsza, gruntownie zmieniona wersja opony Goodyear Vector, druga zaś to nowo opracowana Optimo, koreańskiego Hankooka.

TAK OCENIALIŚMY

Ocena testowa jest względna. W każdej kategorii najlepsza opona otrzymuje maksymalną liczbę punktów. Jeśli zmierzony wynik jest gorszy o 20% od najlepszego, przyznajemy 0 pkt. W kategoriach ocenianych także subiektywnie (prowadzenie i komfort) występują odchylenia od tej zasady. Im ważniejsze kryterium, tym szybciej ubywa punktów. Np. za hamowanie na mokrym lub na śniegu można zdobyć 40 pkt. - wystarczy wynik o pół procentu gorszy od najlepszego, żeby stracić 1 pkt; w kryteriach nagradzanych 10 punktami wynik musiałby być o 2% gorszy.

Tagi: test opon zimowych | test opon | zimówki | test

Oceń artykuł:

3,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij