auto motor i sport poleca:

Trwałość na liczniku

Poleć ten artykuł:

Szanse na dobry wybór. Cztero- lub pięcioletnie auto o małym przebiegu to na rynku wtórnym prawdziwy rarytas. Ranking modeli, które mimo dużej liczby kilometrów na liczniku psują się najmniej - przedstawiła Dekra. Przeczytaj zanim kupisz.

Samochody z USA

Samochody, odwrotnie niż wino, z wiekiem niekoniecznie stają się lepsze - wyjątkiem są rasowe oldtimery, które z biegiem lat zyskują na uroku. Kto dysponuje około 40-50 tysiącami złotych i chciałby znaleźć przydatny na co dzień, niestary samochód o niewielkim przebiegu, może mieć kłopot - wśród internetowych ofert sprzedaży jest ich nie więcej niż pięć procent.

Na rynku królują egzemplarze znacznie starsze, co nie dziwi, zważywszy że średnio samochody jeżdżące po polskich drogach mają ponad 14 lat. W Niemczech, skąd każdego roku przybywają do nas setki tysięcy używanych pojazdów, przeciętny wiek auta wynosi ponad osiem lat, co i tak jest wynikiem gorszym niż kilka lat temu. Niemiecka organizacja rzeczoznawców Dekra przebadała ponad siedem milionów aut, identyfikując najczęściej spotykane w nich usterki. W najnowszym raporcie, którego wyniki prezentujemy poniżej, badane samochody usystematyzowała jednak nie według ich wieku, ale według przebiegu. "Dla jakości samochodu badanej w długim okresie to nie wiek auta jest decydujący, ale liczba kilometrów na liczniku" - twierdzi Clemens Klinke, prezes zarządu Dekry.

Ustalając zależność liczby usterek od przebiegu badanych modeli, Dekra uwzględniała jedynie te wady samochodów, które mogą świadczyć rzeczywiście o ich niskiej jakości, nie zaś o braku dbałości właściciela. Zużyte opony albo przeterminowana apteczka nie były brane pod uwagę. Wyniki przedstawiono w trzech grupach, zależnie od przebiegu kilometrów i z podziałem na siedem klas samochodów.

TAK BADANO

Do raportu Dekrze posłużyły informacje z przeglądu 15 milionów aut zebrane w ciągu dwóch lat. Taka liczba umożliwia dokonanie rzetelnej oceny, odzwierciedlającej stan rzeczywisty. Badane auta pogrupowano według ich przebiegu. Uwzględniono jedynie te usterki, na podstawie których można wyrokować o jakości pojazdu, niedostatki wynikające z niedbałego serwisowania - np. zużyte opony - nie mogły więc zaciemnić obrazu. Minimalna liczba egzemplarzy jednego modelu, które zbadano by wystawić ocenę wynosiła tysiąc w każdej klasie przebiegu.

 SAMOCHODY  KLASY MINI ORAZ MAŁE
0-50 000 km
%*
1. Renault Clio 96,5
2. Toyota Aygo 94,4
3. Mazda 2 94,1
4. Mitsubishi Colt 92,5
5. Ford Fiesta/Fusion 90,8
...  
Suzuki Swift ** 55,1
50 000-100 000 km
%*
1. Mazda 2 83,8
2. Honda Jazz 83,2
3. Mitsubishi Colt 80,2
4. Ford Fiesta/Fusion 77,2
5. Smart Forfour 76,5
...  
Fiat Seicento ** 31,4
100 000-150 000 km
%*
1. Audi A2 63,7
2. Toyota Yaris 62,3
3. Ford Fiesta/Fusion 61,3
4. Set Ibiza, Cordoba 59,2
5. Skoda Fabia 57,0
...  
Fiat Seicento ** 31,4
 Źródło: Dekra. * - procent aut bez znaczących usterek, ** - najwięcej usterek w grupie samochodów o określonym przebiegu

Tagi: auta używane | raport | test

Oceń artykuł:

4,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij