auto motor i sport poleca:

Ubezpieczenia – leczenie naiwności

Poleć ten artykuł:

Autocasco. Jest przydatne, ale wcale nie chroni przed skutkami każdej kolizji, czy kradzieży. Zobacz, jak ubezpieczyciele próbują uchylić się od odpowiedzialności i przeciwdziałaj zawczasu.

ubezpieczenie Zobacz całą galerię

 

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem, podczas kontroli policjant żąda tylko dokumentu związanego z OC - ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Generalnie AC polecamy. Żeby mieć spokojną głowę, żeby nie bać się skutków byle kolizji (może być z Twojej winy), żeby nie wyglądać codziennie rano przez okno z drżeniem serca, czy przypadkiem nie ukradli ukochanych "czterech kółek". Jednak z AC wiążą się niespodzianki, tym bardziej że można wybierać jego różne warianty, różniące się zakresem ochrony i sposobem likwidacji szkody. Podpowiadamy, jakie mogą to być kruczki.

"Spodziewam się, że AC ochroni mnie przed wszelkiego rodzaju losowymi zdarzeniami, również przed moim roztargnieniem."
Tak dobrze, niestety, nie jest. Konkretne zdarzenia, wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela, trzeba sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Z pewnością AC nie zastępuje zdrowego rozsądku. Jeżeli zostawisz otwarte auto, z włączonym silnikiem, wyskoczysz na zakupy i auto ci ukradną, odszkodowania nie dostaniesz. Nie będzie go również, gdy pozostawisz samochód na całą noc na parkingu pod blokiem, bez zamkniętych drzwi. Rozdziałowi OWU o wyłączeniach odpowiedzialności przyjrzyjmy się szczególnie dokładnie. Ubezpieczyciele wykazują się pomysłowością, że hej! Oto garść przykładów.

I tak Compensa nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku "działania wiatru o prędkości mniejszej niż 17,5 m/s", czyli 63 km/h. Prędkość ta powinna być potwierdzona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a jeżeli nie ma "stacji pomiarowej w miejscu szkody, należy brać pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania, świadczące wyraźnie o prędkości wiatru". Cudnie! A więc gdy wiatr dmuchał silnie, ale poniżej 17,5 m/s, nie dostaniesz odszkodowania na przykład za dach wgnieciony przez spadający konar.

Jazda po zmroku bez świateł mijania, otworzenie się maski silnika albo drzwi z powodu ich niedomknięcia, stoczenie się auta, które nie było zabezpieczone za pomocą hamulca ręcznego lub w inny sposób - to przypadki z Link 4, i to z wersji rozszerzonej. Uszkodzenie silnika w wyniku zassania wody wyszczególnia Generali i PTU. Jeszcze dalej idą Ergo Hestia i MTU, pisząc w OWU o uszkodzeniach spowodowanych wstrząsami na nierównościach dróg. Podobne kruczki wynajduje Warta: pogorszenie się stanu technicznego wskutek długotrwałego postoju oraz wadliwy dobór lub montaż instalacji gazowej. Ciekawe, że czasem autocasco nie chroni pojazdu wstawionego do komisu (Benefia) albo przekazanego jakiejkolwiek osobie trzeciej w celu odsprzedaży (Link4).

Zwróć uwagę, czy są w OWU zapisy o zmniejszeniu odszkodowania, gdy przekroczyłeś przepisy. Link4 grozi obcięciem do 30%, gdy jechałeś za szybko o ponad 30 km/h, złamałeś zakaz wyprzedzania, przejechałeś podwójną ciągłą albo rozmawiałeś przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego.

Wszyscy praktycznie ubezpieczyciele umywają ręce, gdy samochód doznał uszkodzenia podczas wojny, stanu wojennego, strajków, aktów terroryzmu, aktów sabotażu. Wielu dorzuca zamieszki, wewnętrzne niepokoje, trzęsienia ziemi, blokady dróg (jeżeli pojazd był używany do blokowania), niektórzy także działanie energii jądrowej, promieni laserowych, pola magnetycznego i elektromagnetycznego, zniszczenie ogumienia.

Z kolei takie sprawy jak kierowanie po alkoholu czy narkotykach albo używanie pojazdu jako narzędzia przestępstwa są oczywiste i nie powinny dziwić.

Tagi: Ubezpieczenie | autocasco

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij