auto motor i sport poleca:

Używane auta od dealera

Poleć ten artykuł:

Z gwarancją. Boisz się naciąć przy kupnie używanego samochodu? Skorzystaj z oferty dealera, tam w razie wpadki łatwiej dojdziesz swoich praw.

Salon Chryslera

Markowe salony kojarzą się ze sprzedażą nowych aut. Ale gdy ta spada, prowadzą również handel samochodami używanymi. Znakomita większość firmowych salonów oferuje egzemplarze z drugiej ręki solidnie sprawdzone zarówno pod kątem wad prawnych (dokumenty, numery identyfikacyjne), jak i faktycznego stanu technicznego. Nie wynika to tylko z miłości do bliźniego i dbałości o reputację firmy, ale także z przepisów, zgodnie z którymi zbywający nawet do dwóch lat odpowiada za niezgodność towaru z umową.

Ponieważ salony są przedsiębiorstwami prywatnymi to ich właściciele, a nie centralne przedstawicielstwa danej marki, decydują o zajęciu się tym segmentem rynku i o zakresie działania oraz o warunkach na jakich przyjmowane są i sprzedawane używane samochody. A są to najczęściej egzemplarze oddawane w rozliczeniu za zakupiony nowy model lub specjalnie skupowane do dalszej odsprzedaży. Oprócz nich, często w ofercie dealera znajdują się auta wzięte w komis. Część dealerów wyszukuje je na wolnym rynku, inni tylko odkupują od zgłaszających się klientów. Czasami są to samochody sprowadzane zza granicy, np. BMW w salonach swoich dealerów oferuje używane auta służbowe z firmy BMW.

Przysalonowe działy handlu używanymi samochodami najchętniej przyjmują te, których wiek nie przekroczył pięciu lat, pochodzą z macierzystego koncernu, a najlepiej, gdy były kupione u danego dealera. Ich historię najłatwiej sprawdzić, a ich wiek (poza pojazdami flotowymi i firmowymi) wyklucza nadmierny przebieg i związane z nim zużycie podzespołów. Część z komisów przysalonowych przyjmuje samochody tylko swojej marki, wtedy ich wiek nie ma podstawowego znaczenia, bardziej liczy się stan techniczny. Ale auta starsze niż 5–6-letnie są przyjmowane sporadycznie i raczej tylko w dobrym stanie technicznym oraz z minimalnym przebiegiem. Prawdziwe handlowanie zaczyna się od samochodów 3–4-letnich, gdyż ich cena wywoławcza wynosi od 40 do 60% ceny samochodu nowego. Najczęściej są to modele generacji aktualnie sprzedawanej w salonach, co podnosi ich atrakcyjność.

Salony dbające o swoją reputację skrupulatnie sprawdzają przyjmowane auta – poczynając od dokumentów (zakupu, serwisowych, dowodu rejestracyjnego), poprzez stan techniczny, po historię ich eksploatacji. Doświadczeni pracownicy serwisu łatwiej wychwycą wszelkie usterki, niż potencjalny klient podekscytowany autem oferowanym w korzystnej cenie np. na giełdzie. I to działa na korzyść nabywcy. Oględziny są nawet dokładniejsze niż przy przeglądzie rejestracyjnym. Oprócz numerów identyfikacyjnych, również tych ukrytych, sprawdzane są podwozie, geometria zawieszenia łącznie ze sprawdzaniem zużycia kół, hamulce, układ napędowy i ewentualne wycieki płynów. Do tego dochodzą oględziny wnętrza i kontrola działania pokładowej elektryki i elektroniki. Sprawdzana jest grubość powłoki lakierowej, blacharz kontroluje stan nadwozia. Jeśli oględziny wypadły dobrze, w komputerze sprawdzana jest historia samochodu.

Skrupulatny przegląd dokonany przez dealera to większa szansa na zakup dobrego samochodu. Ale wszelkie takie czynności dealer wlicza w cenę auta, podobnie, jak ubezpieczenie (najczęściej 1-miesięczne), czy drobne naprawy (choć te z reguły obciążają zbywającego) oraz swoją marżę. Najczęściej wynosi ona kilka tysięcy złotych, rzadko więcej, ale przy modelach szczególnie trudno zbywalnych jest mała. Wszystkie te czynniki powodują, że używane auta z salonu są droższe, niż na oko identyczne na wolnym rynku. Ich cena zależy również od wielu innych czynników, takich jak atrakcyjność dla kupujących, stan techniczny, ilość poprzednich właścicieli, przebieg kilometrów czy miejsce zakupu. Modele, które sprzedają się „od ręki” wyceniane są drożej.

Bilans zysków
plus auto używane kupione w salonie jest gruntownie sprawdzone od strony technicznej i dokumentacji
plus możliwość zarejestrowania i ubezpieczenia samochodu w salonie
plus możliwość skorzystania ze specjalnych programów gwarancyjnych
plus różne formy, nie tylko za gotówkę, sfinalizowania zakupu na miejscu
plus możliwość pozostawienia w rozliczeniu swojego samochodu
plus łatwiejsze, niż w innych przypadkach, dochodzenie swoich praw w razie problemów z autem
minus wyższa cena nabywanego samochodu niż na wolnym rynku

Tagi: używane | dealer | auta używane

Oceń artykuł:

1,00

Skomentuj (2)

danusia65, 13 marca 2015, 13:24

Ja tam wolę kupować okazyjnie lub od znajomych sprawdzone.   http://kolpaki-dywaniki.pl/ 

Julek, 28 lutego 2015, 10:36

Nie jestem napawno za kupnem auta z komisu bo już raz to zrobiłem i do tej pory żałuję wolę kupno od znajomego lub skorzystanie z internetu np z portalu kupGO.pl lub jeszcze lepiej z mobilnego doradcy motoryzacyjnego.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij