auto motor i sport poleca:

W cenowym korkociągu

Poleć ten artykuł:

W połowie ubiegłego roku jedna z sieci handlowych wprowadziła do sprzedaży - obok chleba, masła i marchewki - nawigację satelitarną. Cena wynosiła około 600 zł i kierowcy mieli nadzieję, że oto staną się posiadaczami zaawansowanej techniki za „parę groszy".

Blaupunkt Lucca 3.3 i Lucca 3.3 WEU Zobacz całą galerię

Jednak szybko się okazało, że w urządzeniu zawarta była demonstracyjna wersja oprogramowania, która nie pozwalała cieszyć się pełną funkcjonalnością nawigacji, a stosowny soft zapewniający komfortowe poruszanie się po nieznanych drogach należało sobie dokupić. Mimo olbrzymiego rozczarowania, jakie przeżyło wielu niezorientowanych w sytuacji nabywców i stosunkowo niewielkiej ilości wprowadzonych tą drogą do sprzedaży urządzeń, wydarzenie to miało istotne znaczenie dla zmiany polityki cenowej na polskim rynku.

W sytuacji, gdy za dystrybucję nawigacji zabiera się sprzedawca warzyw i proszków do prania, który ma jednak znaczną siłę dotarcia do klientów, dystrybutorzy profesjonalni postanowili nie pozostawiać tej sytuacji samej sobie. Po pierwsze, sprzedawca artykułów spożywczych parający się okazjonalnie nawigacją nie bardzo wie, co sprzedaje, a tym bardziej nie wie, jak należy taki produkt przedstawić klientowi. Po drugie, brak tych umiejętności przekłada się bezpośrednio na najzwyklejsze psucie rynku, czyli zniechęcanie potencjalnych zainteresowanych, którzy po dokonaniu zakupu prze- żyli jedynie krótką satysfakcję płynącą z niezwykle niskiej ceny. Aby zapobiec tego typu wydarzeniom, wie- lu dystrybutorów zrewidowało natychmiast własne cenniki.

Okazuje się, że zestaw nawigacyjny zawierający odpowiednie urządzenie oraz pełnowartościowe oprogramowanie wcale nie musi kosztować co najmniej 1500-2000 zł. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiło się około 10 ofert w cenie do 1000 zł. Spośród nich wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem produktów, których zakup nie jest obciążony ryzykiem rozczarowania, a w niektórych przypadkach mamy do czynienia wręcz z rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: autor, producenci sprzętu

ARISTO VOYAGER X800

Dzięki smukłej budowie i niewielkiemu ciężarowi urządzenie to jest bardzo wygodne w obsłudze
Wyposażenie Voyagera X800 obejmuje bardzo czuły 20-kanałowy chipset SiRFStar III, pozwalający z łatwością zlokalizować interesujące użytkownika miejsca, nawet w centrach miast, gdzie sygnał często zakłócany jest przez wysokie zabudowania. Ponadto jednostka oferuje transgraniczne przełączanie map i regionów, szeroki zakres punktów POI oraz odtwarzacz multimediów. Urządzenie wyposażono w 2 GB kartę pamięci SD, zawierającą szczegółowe mapy 30 krajów Europy (w tym Polski) wchodzące w skład oprogramowania Destinator 6. Obsługa możliwa jest w 15 językach. 4-calowy ekran dotykowy z łatwością da się obsługiwać palcem. Voyager X800 umożliwia też odtwarzanie filmów, przeglądanie zdjęć oraz słuchanie muzyki.

Dane techniczne
Procesor Samsung S3C2440A 400 MHz
Ekran panoramiczny 4" QVGA
Pamięć 64 MB SDRAM/64 MB Flash ROM
Gniazdo rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
System operacyjny MS Windows CE.NET
Moduł GPS 20-kanałowy SiRFStar III
Oprogramowanie nawigacyjne Destinator 6

Wykaz map

Andora, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Monako, Niemcy, Norwegia,
Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz główne drogi Europy

Spodziewana cena ok. 1000 zł

Tagi: nawigacja | GPS | Blaupunkt | Aristo | Easydriver | Navigon | Garmin

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij