auto motor i sport poleca:

Wypadek - jak wyjść z niego cało?

Poleć ten artykuł:

Twój samochód ma strefę kontrolowanego zgniotu. Twoje ciało już nie. Chociaż więc inżynierowie robią wszystko, żeby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, nie przeceniaj techniki. Nawet najwymyślniejsze komputery i systemy bezpieczeństwa nie zastąpią myślenia.

Konstrukcja to podstawa

Nowe = mocniejsze

Zwykła stal, jeszcze nie tak dawno wyłączny materiał w konstrukcji nadwozi samochodowych, dzisiaj stanowi jedynie około 1/3 „budulca”. W odpowiednich miejscach płyty podłogowej i ramy nadwozia – od których wymagane są szczególne właściwości (sztywność, przenoszenie dużych obciążeń, niska masa) – równie obficie stosuje się dzisiaj stal o wyższej i najwyższej wytrzymałości, a także stal o wysokiej wytrzymałości.

Takie materiały jak stopy aluminium czy tworzywa sztuczne też są na porządku dziennym. Dzięki temu konstruktorzy mogą w miarę swobodnie kształtować sztywność nadwozia. Gdzie powinno być ono szczególnie odporne na działanie dużych obciążeń, np. w punktach mocowania zawieszenia do nadwozia, tam miejscowo jest ono sztywniejsze. Mimo że w sumie sztywność całego nadwozia z generacji na generację aut zwiększa się o kilkanaście procent, są elementy, których sztywność zwiększa się o 50%.

Często osiąga się to zastępując element złożony z kilku części elementem jednolitym. „Nowe materiały w konstrukcji nadwozi samochodowych wymusiły konieczność stosowania nowych metod formowania niektórych elementów i nowych metod ich łączenia.

Tak w przemyśle motoryzacyjnym zaczęto stosować formowanie na gorąco czy lutowanie laserowe” – tłumaczy Stefan Myszkowski, prowadzący Studio Konsultacyjno- Konstrukcyjne. „Jeszcze nie tak dawno nie było możliwości wykonania jednolitego elementu z blachy stalowej o grubości różnej w różnych miejscach. Dzisiaj jest to możliwe, dlatego nowoczesne konstrukcje są bardziej wytrzymałe niż starsze i jednocześnie lżejsze” – dodaje.

Różnice w konstrukcji starszych i nowszych aut, przekładające się na zdecydowanie lepszą ochronę pasażerów w tych drugich, znakomicie obrazuje wynik zaaranżowanego zderzenia Renault Espace’a z lat dziewięćdziesiątych z Renault Espace’em następnej generacji, który w crash-teście Euro- -NCAP uzyskał wynik najwyższy, pięciogwiazdkowy.

W czasie tej próby, przeprowadzonej przy prędkości około 60 km/h, komputer w nowym Espace’ie zdecydował nie odpalać nawet poduszek powietrznych, bo uznał, że są zbędne do ochrony pasażerów. Wystarczyły strefa zgniotu oraz konstrukcja nadwozia zdolne pochłonąć olbrzymią porcję energii zderzenia. W starszym Espace’ie kierowca nie miałby szans na przeżycie takiego wypadku. Problem konstruktorów polega na tym, że sztywności samochodowego nadwozia nie można zwiększać w nieskończoność. Ograniczeniem jest... wytrzymałość ludzkiego organizmu, która od wieków pozostaje na podobnym poziomie.

 

1000 x 540 mm – wymiary odkształcalnej bariery symulującej drugie auto

Prędkość samochodu w crash-teście Euro-NCAP wynosi tylko 64 km/h

Auto uderza w barierę szerokością 40 procent swojego nadwozia

Chwilowe opóźnienie podczas zderzenia wynosi nawet 30g  

Tagi: wypadek | wypadek samochodowy | ratownictwo | jak wyjść cało z wypadku

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (5)

adam.pengiel, 14 lutego 2014, 09:53

Zgadza się, najlepiej myśleć też za innych. Bo niektórzy jeżdżą jak by nic nie mieli pod czaszką. 

Samuraj, 9 października 2013, 20:20

IIHS znaczy się ...

airmatic, 9 października 2013, 20:11

Chyba o tych wg wzorca amerykańskiego - faktycznie strefa zgniotu Audi A4 zachowała się jak przemoczona bibułka :squeeze:

Samuraj, 9 października 2013, 20:07

O którym teście dokładnie mówisz?

garfield, 9 października 2013, 19:35

Faktycznie wyniki tego testu (25%) były momentami zaskakujące. Merce, Audi, Lexusy wypadły gorzej niż Passat CC co niejednego by zdziwiło. Volvo pokazało klasę i kilka innych wypadło przyzwoicie.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij