Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Zacznij zarabiać

Eko nie znaczy powoli. Styl jazdy zwany eco drivingiem przynosi ulgę dla środowiska naturalnego i dla kieszeni. Kilka wskazówek jak zarobić na romantyczny weekend.

2009-07-06
Eko jazda Przy postoju trwającym dłużej niż 30 sekund rozgrzany silnik można wyłączyć.

Wykres przedstawia krzywe momentu obrotowego, charakterystyczne dla silników wysokoprężnych (kolor czarny) i benzynowych (kolor zielony). Współczesne diesle dysponują większą siłą napędową przy niższych obrotach niż silniki benzynowe, dlatego autem z dieslem pod maską sprawnie i w stylu eko można jeździć wykorzystując zakres obrotów już od 1500/min do maksymalnie 3000/min, natomiast samochodem wyposażonym w silnik benzynowy - od 2500 obr/min do 4000 obr/min.  

Utrzymywanie obrotów silnika na optymalnym poziomie z punktu widzenia eco drivingu wymaga od kierowcy częstej zmiany biegów. O wciskaniu pedału przyspieszenia do podłogi nie ma mowy. Wystarczy wykorzystywać 2/3 zakresu jego pracy, a i tak bardzo szybko dochodzi się do jazdy na najwyższym przełożeniu. Wówczas silnik pracuje najwydajniej - przy minimalnym obciążeniu, czyli zużyciu paliwa, pozwala na jazdę z całkiem sporą prędkością.

Jazda w mieście ze stałą prędkością na poziomie 50 km/h na piątym biegu nie jest dla silnika mordęgą. Próba przyspieszenia od takiej prędkości bez zmiany przełożenia na niższe - już tak. Przy postoju trwającym dłużej niż 30 sekund silnik warto wyłączyć. Z reguły, postój na światłach trwa dłużej. Dłuższą trasę warto planować tak, by zapewniała płynną jazdę, a więc raczej nie powinna prowadzić drogami głównymi.

W zależności od dotychczasowego stylu jazdy, wdrożenie w życie zasad jazdy w stylu eko może przynieść oszczędność w zużyciu paliwa od 10 do 25 procent. Redukując apetyt silnika na paliwo tylko o 1 l/100 km, przy przebiegu 20 tys. km rocznie można zaoszczędzić 200 l paliwa. Przy średniej cenie około 3,7 zł/litr, daje to zysk w wysokości 740 zł. Powinno wystarczyć na romantyczny weekend dla dwojga nad morzem lub w górach.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Paweł Łapot

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 380 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Eko nie znaczy powoli. Styl jazdy zwany eco drivingiem przynosi ulgę dla środowiska naturalnego i dla kieszeni. Kilka wskazówek jak zarobić na romantyczny weekend.
    auto motor i sport, 2009-07-06 09:15:19
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij