Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.3

Zakup używanego - co sprawdzić, na co uważać, gdzie kupować?

Zakup samochodu używanego nie musi przypominać stąpania po polu minowym. Podpowiadamy, gdzie szukać takich aut i co sprawdzić, żeby zmniejszyć ryzyko.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej do naszego kraju sprowadzono blisko 10 milionów aut używanych. Taki samochód ma przeciętnie 11 lat, a średnio kosztuje 15 tysięcy złotych. W tym samym czasie z polskich salonów wyjechały niemal cztery miliony nowych samochodów i sporo z nich również trafiło już na rynek wtórny. Ten, według danych firmy AAA Auto, jest największy w Europie centralnej. W ubiegłym roku do sprzedaży oferowano w Polsce blisko 2,5 miliona samochodów używanych. Nie słabnie też import z zagranicy – w samym kwietniu 2016 roku sprowadzono i zarejestrowano blisko 80 tysięcy samochodów, a łącznie od początku stycznia do końca kwietnia – 292 024 auta.

KTO USTALA CENY?
Dyktuje je rynek. Średnie ceny samochodów są zamieszczane w wydawanych co miesiąc katalogach firm Eurotax i Info-Expert. Korzystają z nich rzeczoznawcy i firmy ubezpieczeniowe. Ale średnia cena to tylko punkt wyjścia do określenia wartości konkretnego egzemplarza. Spory wpływ na cenę ma data pierwszej rejestracji auta – zarejestrowane w grudniu będzie nawet o 10% droższe od identycznego, ale zarejestrowanego w styczniu tego samego roku. Jeśli przebieg jest znacząco wyższy od średniego dla tego rocznika, cena może okazać się niższa aż o 25%. Bogate wyposażenie może podnieść cenę auta nawet o 10% i właśnie o tyle droższe są wersje topowe od podstawowych. Jeśli pojazd brał udział w wypadku drogowym został naprawiony niedbale, jego cena spadnie o 20%. 9% można stracić gdy auto miało wielu właścicieli. Samochody, które służyły jako taksówki lub do nauki jazdy są tańsze o 10 i 15%. Brak dokumentów potwierdzających naprawy obniży cenę o 10%.

Niektórzy sprzedający zamiast upustu w gotówce, podczas negocjacji proponują nabywcy bonus w postaci dodatkowego kompletu opon letnich lub zimowych. Nie zawsze opłaca się korzystać z tej oferty, dlatego zanim zdecydujemy się na taką formę rabatu, sprawdźmy datę produkcji opon i stopień zużycia bieżnika. Niektórzy sprzedawcy jako argumentu przetargowego używają polisy OC, ale warto pamiętać, że jej przekazanie nabywcy jest obowiązkowe.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Mysle ze jednak zawsze wychodzi lepiej kiedy decydujemy sie na nowe auto. Wiadomo ze to wiąze sie z wiekszym kosztem. Ale mozna na przykład zawsze skorzystać z takich wyprzedaży rocznika http://switon-paczkowski.zgora.seat-auto.pl/
  ~nataliw22, 2017-01-20 12:31:37
 • avatar
  zgłoś
  Po długim namyśle kupiłem samochód używany ale u mnie poszedł leasing w otosferze. Na firmę chyba tak opłaca się najbardziej. Zresztą najważniejsze jeśli ktoś podejdzie do Ciebie indywidualnie.
  ~Zen, 2016-12-23 11:16:28
 • avatar
  zgłoś
  Po długim namyśle kupiłem samochód używany ale u mnie poszedł leasing w otosferze. Na firmę chyba tak opłaca się najbardziej. Zresztą najważniejsze jeśli ktoś podejdzie do Ciebie indywidualnie.
  ~Zen, 2016-12-23 11:15:41
 • avatar
  zgłoś
  Zastanawiałem się kiedyś nad zakupem używanego, ale w momencie otworzenia własnej działalności zdecydowałem się na wynajem w Panku. Opłaca mi najbardziej ze wszystkich opcji.
  ~Rafał Staniszewski, 2016-11-21 20:36:48
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij