auto motor i sport poleca:

Akumulatory litowo-jonowe – cząstki elementarne

Poleć ten artykuł:

Jazda z prądem. Nie byłoby seryjnych samochodów elektrycznych, gdyby nie akumulatory litowo-jonowe, które z telefonów komórkowych trafiły pod karoserie. Oto jak działa ten elektryczno-chemiczny magazyn energii.

Akumulator litowo-jonowy Zobacz całą galerię

Gdyby nie kłopoty z bateriami elektrycznymi, silniki spalinowe panów Otto i Diesla być może nigdy nie zrobiłyby kariery. Już przed 100 laty obaj wynalazcy dobrze zdawali sobie sprawę, że silniki elektryczne są dużo wydajniejsze, był tylko kłopot z dostarczaniem do nich stałej porcji energii. Na dodatek matka natura zgromadziła przez miliony lat w każdym kilogramie ropy 12 000 watogodzin energii (Wh), podczas gdy w jednym kilogramie baterii ołowiowej jest tylko 50 watogodzin energii. Nie dawało to wyboru - benzyna i olej napędowy podbiły świat samochodów.

Każdy akumulator składa się z trzech elementów: dwóch elektrod i znajdującego się pomiędzy nimi elektrolitu płynnego lub stałego, w którym przepływ jonów jest swobodny. Z kolei separator uniemożliwia swobodne poruszanie się elektronów, zapobiegając zwarciu, jakie mogłoby powstać między elektrodami. Elektrolit natomiast jest właściwym elektrochemicznym magazynem energii. Dzięki procesom chemicznym, które zachodzą pomiędzy elektrolitem a elektrodamii energia elektryczna jest magazynowana podczas ładowania i uwalniana, gdy akumulator się rozładowuje zasilając jednostkę napędową.

Jakie substancje nadają się najlepiej do zastosowania w akumulatorach? Teoretyczną odpowiedź przynosi elektrochemiczne zjawisko występowania różnic w potencjałach pomiędzy różnymi metalami. Polega ono na tym, że jeśli zanurzyć dwa różne metale w elektrolicie, to - zależnie od ich miejsca w układzie okresowym pierwiastków - powstaje między nimi różnica potencjałów. Teoretycznie najlepiej byłoby wykorzystywać pierwiastki najbardziej od siebie oddalone pod względem szeregu napięciowego. Na przeszkodzie stają jednak zjawiska chemiczne zachodzące nawet w nieaktywnych elementach akumulatora. W praktyce wciąż trzeba szukać najlepszej kombinacji składników. W akumulatorach niklowo-wodorkowych anoda zrobiona jest np. ze stopu niklu i pierwiastków ziem rzadkich, katoda z wodorotlenku niklu, a podstawowym składnikiem elektrolitu jest ług potasowy.

Tagi: akumulator | litowo-jonowy | technika

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij