auto motor i sport poleca:

Anatomia korka

Poleć ten artykuł:

Smutna wiadomość dla zmotoryzowanych: korki są i jeszcze długo będą zmorą naszych miast. A wszystko za sprawą ulic, budowanych z myślą o wielokrotnie mniejszym ruchu.

Korek uliczny Zobacz całą galerię

Drogi buduje się na dziesiątki lat. Trzeba być niezłej klasy wizjonerem, żeby w epoce, gdy samochód był luksusem dostępnym niewielu, przewidzieć tak oszałamiający rozwój motoryzacji z jakim mamy do czynienia dzisiaj, gdy po polskich drogach jeździ ponad 14 milionów pojazdów. Inwestycje powstałe w ciągu ostatnich 18 lat trochę sytuację poprawiły, ale centra dużych miast i drogi doń prowadzące to jeden wielki komunikacyjny zator.

Obwodnice miast, wyprowadzające ruch tranzytowy poza ich obszar, dwupoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowania, przebudowa całych ciągów komunikacyjnych to śpiewka dalekiej przyszłości i nakładów rzędu setek miliardów euro. Zatem jak sprawić, żeby niewydolny układ zbyt wąskich ulic uczynić chociażby przejezdnym w godzinach największego natężenia ruchu i nie doprowadzić do całkowitego paraliżu komunikacyjnego?

Stare układy komunikacyjne w miastach osiągnęły granice wydolności, a zmagania z nimi inżynierów ruchu przypominają walkę z wiatrakami.

Nie ma nic prostszego niż zdefiniować korek. Powstaje on wtedy, gdy zbyt wiele samochodów jednocześnie chce przejechać jedną drogą w jednym kierunku. Nie ma nic trudniejszego, niż drogą o przepustowości 1000 pojazdów na godzinę przepuścić trzy razy więcej aut i nie zablokować jej na amen. Od tego, żeby niemożliwe stało się możliwe są specjaliści od inżynierii ruchu - zmuszani przez tzw. czynniki obiektywne, a głównie układ starych ciągów komunikacyjnych, do działania na zasadach pogotowia czy straży pożarnej.

Stałe monitorowanie natężenia ruchu na skrzyżowaniach i dostosowywanie cykli sygnalizacji świetlnej do ciągle zmieniającej się sytuacji na drodze to główna broń w walce z korkami. Jak ważna, niech świadczy fakt, że nawet kilkusekundowe opóźnienie bądź przyspieszenie zmiany świateł potrafi zakorkować przejezdny dotąd ciąg lub odwrotnie. To, jak płynnie odbywa się ruch jest wypadkową kilku czynników - przepustowości drogi, ilości pojazdów, natężenia ruchu pieszych, dozwolonej prędkości jazdy. Biorąc te czynniki pod uwagę tworzy się teoretyczne modele, które potem znajdują swój wyraz w ustawieniu cykli sygnalizacji. Nie ma rozwiązań idealnych, zapewniających na wąskich drogach ruch bezkolizyjny. W przypadku skrzyżowania dwóch ważnych dróg cykl sygnalizacji zawsze będzie kompromisem i wyborem mniejszego zła. Zasada jest prosta - przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo tak pieszych jak i kierowców, a dopiero później płynność ruchu. Widać to przede wszystkim na drogach prowadzących przez centra miast, o dużym natężeniu ruchu pieszego. Na drogach tranzytowych proporcja jest lekko przesunięta w kierunku przepustowości. Cykle pracy sygnalizacji świetlnej są obserwowane i zmieniane w celu jak najlepszego dostosowania ich do natężenia ruchu.

Sposobem na udrożnienie szlaków komunikacyjnych jest też likwidacja zależnych lewoskrętów, to znaczy takich, które dopuszczają skręt w lewo w czasie jednoczesnego ruchu z przeciwka na wprost. Wtedy, jeżeli jest taka możliwość, przenosi się je na mniej obciążone skrzyżowania lub na drogi równoległe. Często jest też tak, że cykle zmian sygnalizacji świetlnej tworzą na każdym skrzyżowaniu minizatory, tzn. trzeba przeczekać do trzech zmian, żeby wjechać na skrzyżowanie; jest to zabieg celowy, a jego cele są dwa. Po pierwsze spowalnia to ruch (ze względu na bezpieczeństwo), po drugie zaś - tworząc rozproszone korki po kilkanaście aut - nie pozwala na powstanie jednego dużego zatoru na końcu trasy. Co z tego bowiem, że bezkolizyjnie przejedziemy jednokierunkową drogą dwupasmową kilka skrzyżowań (zielona fala), gdy i tak na końcu utkniemy w gigantycznym zatorze, bo droga zwęża się do jednego pasa? I jeszcze jedna ważna uwaga - cykle sygnalizacji świetlnej regulują prędkość przejazdu i zawsze są dostosowane do przepisów ruchu w terenie zabudowanym. Płynny przejazd jest możliwy tylko z szybkością 40-50 km/h. Prędkość ta może wzrosnąć nieznacznie na drogach tranzytowych, gdzie dozwolona jest jazda do 70 km/h.

Tagi: korek | drogi | ruch uliczny

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij