auto motor i sport poleca:

Blaski i cienie LPG

Poleć ten artykuł:

A może gaz - zastanawiają się niektórzy właściciele aut obserwując wysokie ceny benzyny. Jeżeli jeździmy rocznie 15 tys. km, zyski przyjdą dopiero po kilkunastu miesiącach.

LPG

 

Dzisiaj benzyna w takiej cenie/że samochód nie na moją kieszeń/w lokomotywę wodę wleję/i taka jazda taniej mnie wyniesie" - śpiewa zespół Perfect w "Lokomotywie z ogłoszenia". W realnym świecie, żeby jazda była tańsza niż na benzynie, można wstawić gaz, czyli instalację do zasilania LPG (Liquefied Petroleum Gas, lekkie paliwo gazowe), ciekłą mieszankę propanu i butanu.

Ale czy warto? Zdaniem speców od LPG, roczny przebieg około 15 tys. km, czyli średnia krajowa, to jeszcze za mało, aby gaz stał się naprawdę opłacalny. Im więcej jeździmy, tym propan-butan przynosi większe oszczędności. A ponieważ każdy samochód kiedyś trzeba sprzedać, "zagazowany" egzemplarz kupi tylko miłośnik LPG. Są przecież kierowcy uważający gaz za techniczną profanację, bojący się ustawicznych kłopotów z regulowaniem instalacji, którzy takie auta omijają szerokim łukiem i wybierają używane diesle.

"Jakie są faktyczne oszczędności, to znaczy uwzględniające nie tylko koszty paliwa, ale też przeglądów i obsługi instalacji LPG?" Przy przebiegu wynoszącym ok. 15 tys. km (średnia krajowa) założenie gazu zwraca się po roku i kilku miesiącach. Zużycie gazu jest zawsze wyższe niż benzyny, 15% to realne założenie. Może być mniej niż 15%, ale przy wyjątkowo starannym doborze elementów instalacji. Szczegółowe wyliczenia prezentujemy w tabeli na str. 84.

Nie wolno porównywać tylko samych rachunków za benzynę i za LPG. Trzeba wziąć pod uwagę szereg innych kosztów: spalanie benzyny przez zimny silnik auta z instalacją LPG (do 0,5 l benzyny), przeglądy instalacji LPG, droższe o 63 zł badania techniczne na stacji kontroli pojazdów. W dłuższej perspektywie trzeba być przygotowanym na wymianę filtra fazy ciekłej gazu co 30 000 kilometrów (40-50 zł) oraz wtryskiwaczy po ponad 100 000 km (350-1200 złotych). Mogą pojawić się koszty częstszej wymiany świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia, bardziej obciążonych przy jeździe na gazie niż na benzynie.

PLUSY:
-interesujące rozwiązanie dla kierowców dużo jeżdżących, najlepiej kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie
-zdecydowanie niższy koszt autogazu niż benzyny 95/98
-są zakłady wykonujące montaż dokładnie i starannie
-duża sieć stacji LPG, przynajmniej w Polsce
MINUSY:
-słaba opłacalność przy przebiegach rzędu 15 tys. km rocznie
-w wielu zakładach dobór elementów i jakość montażu pozostawia wiele do życzenia
-ograniczona funkcjonalność auta z powodu dodatkowego zbiornika na gaz, zwłaszcza zmniejszona objętość bagażnika
-w zdecydowanej większości wypadków spadek mocy silnika
-zakazy wjazdu do niektórych podziemnych parkingów
-odsprzedaż auta tylko i wyłącznie dla ludzi zdecydowanych na gaz

Tagi: LPG

Oceń artykuł:

3,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij