auto motor i sport poleca:

Bliskie spotkania

Poleć ten artykuł:

Błogosławieństwo czy przekleństwo? Poddaliśmy szczegółowym badaniom tempomaty utrzymujące odległość od poprzedzającego pojazdu. Nie wszystko w nich działa jak trzeba.

ACC, Adaptive Cruise Control, tempomat Zobacz całą galerię

Reguły zachowania odstępu między samochodami powinien znać każdy kursant, biorący udział w szkoleniu na prawo jazdy. Nasz samochód powinien od poprzedzającego go w ruchu zachować co najmniej tyle samo odstępu w metrach, ile wynosi połowa stanu licznika w kilometrach na godzinę. Czyli na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp powinien wynosić 50 m. Jednak na drogach jest coraz ciaśniej i kierowcy muszą się sporo napracować, aby zachować odpowiednie odległości. Tym bardziej że w niektórych krajach odstęp od poprzedzającego pojazdu regulują nie tylko ogólne zalecenia (w polskim kodeksie drogowym mówi się o "zachowaniu bezpiecznej odległości"), ale też konkretne przepisy. Na przykład w Niemczech wynosi on co najmniej jedną czwartą prędkości. Jeśli będziemy jechać za poprzedzającym pojazdem bliżej, możemy się narazić na mandat i punkty karne. Poza tym, że jazda "na ogonie" może być niezgodna z przepisami, to jest po prostu niebezpieczna.

W tej sytuacji błogosławieństwem wydają się nowoczesne tempomaty. Są wyposażone w urządzenia radarowe, które mierzą odległość od poprzedzającego samochodu. Dozwolony odstęp jest utrzymywany poprzez automatyczne przyhamowywanie w razie potrzeby. Tego przynajmniej spodziewa się kierowca. Jednak test porównawczy, który auto motor und sport przeprowadziło wraz TÜV Süd Automotive wykazał, że współczesne tempomaty z regulatorem odległości, zamontowane w Audi A8, BMW "siódemce", Jaguarze XJ i Mercedesie klasy S niekoniecznie uchronią kierowcę przed mandatem za zbytnie zbliżanie się do "poprzednika". Wszystkie systemy ACC (Adaptive Cruise Control) poddaliśmy jazdom próbnym na torze, z użyciem pomiarów dokonywanych z kilkucentymetrową dokładnością za pomocą D-GPS (patrz ramka). Okazało się, że przy ustawieniu minimalnego dopuszczalnego odstępu, automaty pozwalały podjechać na naprawdę niebezpieczną odległość.

Na przykład jadący Jaguarem XJ, ze stałą prędkością 130 km/h, wyobraża sobie, że system utrzyma go na autostradzie w bezpiecznej odległości od poprzedzającego auta. Tymczasem ACC doprowadza do zbliżenia na 32 metry - a więc mniej niż dozwolona jedna czwarta prędkości. I żaden sygnał akustyczny ani graficzny nie ostrzega kierowcy XJ przed popełnieniem wykroczenia. Przy prawidłowym wyregulowaniu tego opracowanego przez Delphi systemu Jaguar powinien zachować odległość co najmniej 36 metrów, co przy prędkości 130 km/h jest drogą pokonywaną w czasie jednej sekundy. Ta sekunda to najmniejsza możliwa wartość, jaką da się ustawić w tempomacie. We wszystkich czterech testowanych systemach czas ten można regulować czterostopniowo, do ponad dwóch sekund.

Tagi: ACC | Adaptive Cruise Control | tempomat

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij