auto motor i sport poleca:

Co 4 to nie 2

Poleć ten artykuł:

Sprzęgło w Audi A3 Zobacz całą galerię

Napęd na cztery koła, niegdyś zarezerwowany dla terenówek z krwi i kości, dawno już stał się domeną także aut sportowych i wszelkiego rodzaju cross-overów. A to dlatego, że cztery napędzane koła lepiej i bezpieczniej potrafią przenieść na asfalt dużą moc silnika.

Czy to tęsknota za życiem prawdziwego kowboja, potrzeba większego bezpieczeństwa, czy też zwykła rozrzutność - faktem jest, że liczba modeli zaopatrzonych w napęd na cztery koła rośnie lawinowo. A im więcej tego rodzaju aut, tym większa różnorodność rozwiązań technicznych z dziedziny 4x4. Obok przedstawiamy najbardziej znamienne przykłady. Najstarszym rozwiązaniem jest dołączany napęd na cztery koła stosowany w klasycznych samochodach terenowych, takich jak Land Rover czy Mercedes klasy G. W naszym zestawieniu taki rodzaj koncepcji technicznej demonstruje pick-up Mazdy. Typową dla niego cechą jest jednocześnie "krótkie" przełożenie terenowe, z którego tak po prawdzie korzysta również salonowy lew - Porsche Cayenne. Ten model to jakby łącznik między klasycznymi terenówkami i wciąż młodym pokoleniem Sport Utility Vehicles (SUV), które równie sprawnie chcą sobie dawać radę na bezdrożach, co na asfalcie. Nie wystarczy w tym celu zaopatrzyć auto w stały napęd na cztery koła. Chodzi o to, żeby rozdział siły napędowej następował stosownie do drogowych lub pozadrogowych okoliczności - dlatego stosuje się mechanizmy różnicowe i ich blokady. Mechanizmy różnicowe wyrównują na zakrętach różną ilość obrotów napędzanych kół. Ponieważ suma obrotów każdego z kół osi jest dzięki tym mechanizmom w zakręcie zawsze taka sama, mogłoby się zdarzyć, że jedno z nich ślizgając się np. na lodzie spowoduje zatrzymanie drugiego koła na tej osi albo nawet wszystkich kół auta. Żeby się tak nie stało, mechanizmy różnicowe blokuje się, w sposób staromodnie klasyczny, czyli z użyciem sprzęgła kłowego, albo bardziej nowocześnie, czyli z wykorzystaniem sterowanego elektronicznie sprzęgła wiskotycznego. Te same zadania, jakie mechanizm różnicowy spełnia wobec kół, trzeba wykonać też w odniesieniu do obydwu osi - do tego służy centralny mechanizm różnicowy. Na krótszą metę, podczas jazdy na asfalcie blokada mechanizmu różnicowego może zostać zastąpiona poprzez przyhamowywanie tego koła, które straciło przyczepność, bo symuluje ono, że odzyskało niezbędną siłę przyczepności. Gdyby jednak stosować ten sposób podczas jazdy terenowej, doszłoby do przegrzania hamulców. W ograniczonym zakresie, te funkcje spełniają mechanizmy różnicowe o zwiększonym tarciu wewnętrznym.

FIAT PANDA 4X4
W MAŁYM FORMACIE

Wersje z napędem na cztery koła mają u małych Fiatów długą tradycję. Dewiza włoskiej firmy brzmi "prosty i niedrogi". Dlatego napęd przedni uzupełniono nieskomplikowanym, acz skutecznym rozwiązaniem, które zostało opracowane wspólnie z firmą GKN. Siła napędowa do mechanizmu różnicowego tylnej osi przekazywana jest wałem Kardana przez sprzęgło wiskotyczne. Docisk w nim rośnie wraz z różnicą prędkości obrotowych na wejściu i wyjściu, dzięki zwiększającej się lepkości cieczy. Podczas normalnych warunków drogowych prawie cała siła napędowa jest przekazywana na przednie koła - ponieważ między nimi a obracającym się synchronicznie wałem Kardana nie występuje praktycznie żadna różnica prędkości obrotowej. Gdy przednie koła zaczynają tracić przyczepność na śliskiej nawierzchni, różnica prędkości obrotowych rośnie i sprzęgło wiskotyczne wkracza do akcji. Maksymalnie na tylną oś może zostać przekazane 70% siły napędowej. Panda nie jest oczywiście autem terenowym, ale prześwit 160 mm i głębokość brodzenia 40 cm dają spore możliwości.

Tagi: napęd | 4x4

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij