auto motor i sport poleca:

Co dają większe koła

Poleć ten artykuł:

Jeśli nie chcesz jeździć na kołach „jakie fabryka dała”, możesz zmienić ich rozmiar. Ale który jest najlepszy i pod jakim względem? Przetestowaliśmy Audi A3 oraz Mercedesa C na kołach 16-, 17- i 18-calowych. Niektóre wyniki mocno nas zdziwiły. 

Auto na szerokich oponach lepiej hamuje, a wąskie dają wyższy komfort i lepiej odprowadzają wodę – w teorii. Pomiary z testów opon mówią co innego.

Często zdarza się, że szerokie opony uzyskują zaskakująco dobre wyniki w aquaplaningu, z kolei seryjne węższe opony potrafią wykręcać na torze bardzo dobre czasy. Ale czy te różnice są duże? Odpowiedź może dać tylko bezpośrednie porównanie. W naszym teście frakcję samochodów z przednim napędem reprezentuje Audi A3 Sportback. Seryjnie jest wyposażane w opony 205/55 R 16 zamontowane na stalowych kołach 6,5 J x 16 cali. Usportowione wersje A3 mają opony 225/45 R 17 na „alusach” z podwójnymi „szprychami” 7,5 J x 17, a w opcji – koła z lekkich stopów 7,5 J x 18 i opony 225/40 R 18.

Mercedes C z tylnym napędem staje do testu w podstawowej wersji na stalowych „szesnastkach”. Ma na nich opony 205/60 R 16. Eleganckie „alusy” w Klasie C są seryjne od wersji Avantgarde – mają rozmiar 7,5 J x 17 cali, a opony 225/50 R 17.

Żeby wyniki porównania były miarodajne, felgi – w rozmiarze od 16 do 18 cali – muszą mieć ten sam wzór. W A3 wymóg ten spełniają opcjonalne koła z lekkich stopów z serii „Cliff” firmy AEZ, w Mercedesie C – koła Zenit od Auteca. Opony na „17” i „18” to Conti Sport Contact 5, a na „16” – Conti Premium Contact 5, jak w wielu seryjnych autach, w których liczą się komfort i niskie opory toczenia.

Wyjeżdżamy na tor. Zestaw ćwiczeń jest taki, jak w wypadku testu opon według procedury „auto motor i sport”. Jednak – by precyzyjniej wychwycić różnice między oponami  w różnych rozmiarach – znacznie zaostrzyliśmy kryteria. Najpierw próby na mokrej nawierzchni. Tu podczas hamowania i skręcania liczy się głównie powierzchnia styku opony z asfaltem. Opony 205 o szerokości zaledwie 168 mm są na gorszej pozycji – w porównaniu z „siedemnastkami” droga hamowania z 80 km/h w A3 i w Mercedesie C wynosi 42 i 43 m, czyli jest o 3 m dłuższa, także prowadzenie „205” w zakrętach nie jest tak dobre jak szerszych opon. Za to zapas bezpieczeństwa okazuje się szeroki. Klasa C prowadzi się dość ociężale, ale – jak A3 – pozostaje pod kontrolą kierowcy.

Lepsze przyczepność i precyzja prowadzenia, wyższe bezpieczeństwo i to przy dobrym odprowadzaniu wody spod kół – na mokrym 17-calowe koła w A3 zaznaczają swoją przewagę.

Za to w Klasie C zaskakują „18”, które najlepiej hamują i zapewniają precyzyjne prowadzenie. Jednak w aquaplaningu „18” mają skłonność do poślizgu, podczas oberwania chmury nic nie pokona kół 16-calowych – najbezpieczniej poruszają się na mokrym. Ale na suchym dynamika nie jest mocną stroną seryjnych „16” Mercedesa C – nie brylują w zakrętach i słabiej hamują, zatrzymują się 2,5 m dalej niż auto na kołach 17- i 18-calowych. Ceną wyższego komfortu jest podsterowność. Z kolei w A3 na suchym „16” hamują i prowadzą się przyzwoicie. I w przednio-, i w tylnonapędowym aucie bardzo dobrze spisują się „17”. Zapewniają dużą precyzję prowadzenia i są neutralne, więc nie sprawiają żadnych niespodzianek.

Tagi: koła | alufelga

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij