auto motor i sport poleca:

Czarne złoto

Poleć ten artykuł:

Swoim wyglądem zdradzają, że coś jest na rzeczy. Oponiarskim nowościom na sezon letni - Goodyear Eagle F1 Asymmetric i Pirelli P Zero the Hero - niestraszne są szybkości 300 km/h i większe.

Opony Zobacz całą galerię

Gdyby samochód ciągle poruszał się ze stałą prędkością, znanym ze szkolnej fizyki "ruchem jednostajnym prostoliniowym", jej zadanie byłoby bardzo proste. Na oponę, mającą zapewnić autu kontakt z nawierzchnią, działają jednak nieustannie zmieniające się w czasie jazdy siły - przy przyspieszaniu, hamowaniu i pokonywaniu zakrętów. Są jeszcze zmienne warunki atmosferyczne, które dodatkowo komplikują całą sprawę.

Przy prędkościach rzędu 200 km/h i większych, opona samochodowa przylega do jezdni powierzchnią równą powierzchni kartki pocztowej. W zakrętach "ślad" pozostawiany przez gumę jest jeszcze mniejszy, gdyż działa na nią siła odśrodkowa. Nie dziwi więc fakt, że w pojazdach potrafiących naprawdę szybko jeździć montuje się opony niskoprofilowe.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć wpływ sił bocznych, producenci ogumienia od kilku lat stosują asymetryczną rzeźbę bieżnika. Dzięki temu, zewnętrzny bark opony, przy którym znajdują się wypukłości bieżnika bardziej obciążone w czasie jazdy po łuku, może być sztywniejszy. W oponie Goodyear Eagle F1 Asymmetric zastosowano także asymetryczną konstrukcję w jej wnętrzu. Niewielki pasek aramidowy, zatopiony w boku opony bliższym linii środkowej auta, zwiększa sztywność opony, co przekłada się na lepszy kontakt tej części bieżnika z nawierzchnią w czasie szybkiego przejeżdżania zakrętów, a więc i na lepszą przyczepność.

Konstruując opony, producenci muszą wziąć pod uwagę szereg, często wykluczających się, wymagań. Nawet opona do aut sportowych powinna być cicha, trwała, w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne, a przede wszystkim cechować się świetną przyczepnością. Eagle F1 Asymmetric może się pochwalić bardzo niskim poziomem hałasu, uzyskanym po wielu godzinach testów w specjalnej komorze bezodbiciowej, dzięki optymalizacji rowków. Wynik 70,2 decybela przy prędkości 80 km/h stawia oponę Goodyeara wśród najlepszych w klasie. Inne testy, w czasie których używane są nawet tomografy komputerowe pozwalające na wgląd do wnętrza opony (widać nawet najmniejsze detale), sprawiły, że ten flagowy produkt amerykańskiego koncernu świetnie przenosi moc z silnika na asfalt, może pochwalić się dobrymi właściwościami jezdnymi na mokrej i suchej nawierzchni oraz pewnym prowadzeniem w zakrętach.

Tagi: opony | Goodyear | Pirelli P Zero the Hero

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij