auto motor i sport poleca:

Czujniki ciśnienia w oponach

Poleć ten artykuł:

Od listopada 2014 r. nowe auta sprzedawane w UE muszą mieć seryjne czujniki ciśnienia. Czy wymiana opon stanie się droższa?  

Mitsubishi Lancer na trasie 50 000 km

Mało jest dziś rzeczy pewnych, ale nadejście zimy akurat do nich należy. Wraz z nią posiadacze fabrycznie nowych aut wyposażonych już w czujniki ciśnienia staną przed koniecznością wymiany opon na zimowe. Obowiązek montowania czujników (system TPMS, czyli Tire Pressure Monitoring System) z dniem 1.11.2014 r. UE nakłada na producentów nowych samochodów. Każde sprzedane po tej dacie auto będzie więc takie czujniki miało seryjnie, ale w dodatkowym komplecie kół z oponami zimowymi kupowanym na rynku wtórnym trzeba je będzie dopiero zamontować.

Po co? Czujniki mają wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków. Badania firmy Continental wykazały, że przy ciśnieniu mniejszym tylko o 0,5 bara od przepisowego droga hamowania (zwłaszcza na mokrej nawierzchni) może się zwiększyć o około 10 procent. Oznacza to, że hamując ze 100 km/h auto ze zbyt niskim ciśnieniem uderzy w przeszkodę z prędkością 33 km/h, podczas gdy to z prawidłowo napompowanymi oponami zatrzyma się przed przeszkodą.

System TPMS pozwoli również zapobiec wcześniejszemu zużyciu lub pęknięciu opony, ma też przynieść zmniejszenie zużycia paliwa do 2,5%. Powinno to każdego roku dać oszczędność dwóch miliardów ton paliwa – w skali Europy. Ale z badań firmy Bridgestone wynika, że 71% europejskich kierowców jeździ na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem.

W Polsce tylko 39% sprawdza ciśnienie raz na jakiś czas przy tankowaniu, a 5% kierowców nie robi tego nigdy (wg Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego). robota systemowa Systemy TPMS dzielą się na bezpośrednie (z czujnikami, droższe, stosowane w autach marek premium) i pośrednie, montowane w modelach klasy średniej i niższych. Ten pierwszy podaje w czasie rzeczywistym dane o ciśnieniu w każdym z kół, drugi wykorzystuje czujniki prędkości obrotowej kół, będące częścią ABS-u, a poziom ciśnienia powietrza w oponach oblicza na podstawie liczby obrotów kół.

Uwaga przy wymianie
W praktyce, w razie urwania zaworu czy uszkodzenia czujnika warsztaty oponiarskie mogą mieć kłopot z wymianą na nowy, jeśli nie będą posiadać dekodera, czyli urządzenia do odczytu, kodowania i programowania czujników TPMS.

Przed skorzystaniem z usług warsztatu warto upewnić się, czy takim dekoderem dysponuje. Oczywiście, te dodatkowe czynności znacznie wydłużą czas wymiany czy naprawy opon, zapewne wzrosną też koszty takich usług. Na razie większość z nas tego nie odczuje, bo sprawa dotyczy nowych egzemplarzy aut, jednak z czasem samochody z systemem monitorowania ciśnienia w oponach będą coraz liczniej pojawiać się na wtórnym rynku.

Tagi: czujnik ciśnienia | opony | ciśnienie w oponach

Oceń artykuł:

1,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij