auto motor i sport poleca:

Czujniki w nowoczesnych samochodach

Poleć ten artykuł:

Na pokładzie współczesnego auta jest około setki czujników. Wykonują one tysiące pomiarów na sekundę, a dzięki nim nasz dwuślad ma odpowiednie osiągi, spełnia normy czystości spalin i jest bezpieczny.  

VW Passat

Definicja czujnika jest elegancko prosta – to element, który przekształca dowolną wielkość fizyczną na jakąś wielkość elektryczną. Po jednej stronie zmieniają się siły, stężenia, przepływy, ciśnienia i temperatury, z drugiej wtórują im impulsy elektryczne. W pracy czujnika liczą się dokładność i szybkość działania, ale także odporność na zakłócenia, które zawsze się w jakiejś formie pojawiają.

Ostrzenie samochodowych zmysłów to wynalazek ostatniego ćwierćwiecza, wymuszony przez coraz pełniejszą elektronizację samochodów. Coraz szybsze komputery pokładowe i ich coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie potrzebują coraz większej liczby informacji. Sterowniki silników, skrzyń biegów, układów przeniesienia napędu, a także systemów bezpieczeństwa (ABS, ESP, poduszek powietrznych, nawet pasów) są coraz doskonalsze, ale też do działania potrzebują coraz precyzyjniejszych danych. Poza tym zastępują coraz więcej funkcji mechanicznych, np. korektor siły hamowania jest teraz funkcją układu ABS.

Zadanie czujnika to przetworzenie bodźca fizycznego lub chemicznego na sygnał elektryczny.

Dziś, nowoczesny czterokołowy pojazd zwany samochodem osobowym doskonale orientuje się w sytuacji własnej oraz otoczenia. Dzięki jednym czujnikom wie, które miejsca są w kabinie zajęte, inne mówią mu z jaką prędkością kręci się każde koło, jeszcze inne zauważają zmierzch i deszcz. Czujnik obrotu wokół pionowej osi kontroluje czy ruchy auta odpowiadają skrętowi kół, przepływomierz mówi ile kilogramów powietrza dostaje się w każdej sekundzie do silnika, czujnik tlenu czuwa aby oddech auta pozostawał czysty, a czujnik jakości powietrza wącha powietrze w układzie klimatyzacji.

Samych czujników ciśnienia jest mała armia. Pod kontrolą są ciśnienie w kolektorze dolotowym, ciśnienie otoczenia, ciśnienie doładowania, ciśnienie w układzie chłodzenia, ciśnienie paliwa i oleju, ciśnienie w samym zbiorniku paliwa, ciśnienie w komorze spalania, ciśnienie w układzie recyrkulacji spalin, ciśnienie spalin w układzie wydechowym, ciśnienie oleju w układzie przeniesienia napędu, ciśnienie cieczy w układzie hamulcowym, ciśnienie oleju w układzie wspomagania kierownicy, ciśnienie powietrza w oponach, ciśnienie w układach klimatyzacji, a w autach z pneumatycznym zawieszeniem – ciśnienie w miechach pneumatycznych. Podobnie jest z temperaturą, a raczej z całą grupą temperatur.

Ekologia
Czujnik tlenu, czyli tzw. sonda Lambda, to jeden z najważniejszych czujników w samochodzie. Ceramiczny element pomiarowy pracuje w temperaturze ponad 300 ºC i porównuje zawartość tlenu w spalinach ze stałą zawartością tlenu np. w powietrzu. Na tej podstawie sterownik określa skład spalonej mieszanki.
 

Z informacji gromadzonych przez „samochodowe narządy zmysłu” korzystają nawet urządzenia, które na pierwszy rzut oka mało kto by o to podejrzewał. Na przykład, w większości aut nawet radioodtwarzacz potrzebuje do pracy czujnika prędkości – aby określić głośność. Z kolei nowoczesne układy hamulcowe wykorzystują czujniki deszczu, żeby regularnie osuszać tarcze hamulcowe z filmu wodnego (poprzez samoczynne zbliżenie klocków do tarczy).

Aktualna tendencja jest taka, by liczbę czujników zminimalizować – tak by pomiary danego parametru nie były dublowane. A były dublowane, dopóki nie było sieci przesyłu danych i każdy system miał swoje czujniki. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z grupą czujników, z informacji których korzystają wszystkie systemy, połączone sieciami wymiany danych. Różne układy czerpią więc dane z tych samych źródeł.

Dobrym przykładem działania tego rodzaju rozwiązań może być sytuacja, kiedy we współczesnym zelektronizowanym samochodzie kierowca wciska pedał hamulca. Informacja o tym natychmiast trafia do układu ABS (który w pierwszym rzędzie uruchamia funkcję rozdziału sił hamowania), do układu ESP, systemu pre-safe, systemu pomagającego utrzymać auto w pasie ruchu, od razu też wyłącza się tempomat (jeśli był włączony).

Sterowniki systemu ESP z funkcjami automatycznego hamowania i systemu pre-safe jeszcze nie wkraczają do działania, ale przechodzą w tryb gotowości. Kiedy w którymś z systemów jakiś parametr zostanie przekroczony – czyli albo koła się zblokują, albo obrót auta wokół osi nie będzie się zgadzał z kątem skrętu kół – natychmiast podejmują działanie. Wtedy informacja od hamulców staje się tylko jednym z rozpatrywanych czynników.

Tagi: czujnik | elektronika | nowoczescność | technika

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij