auto motor i sport poleca:

Doborowe towarzystwo

Poleć ten artykuł:

Opony Zobacz całą galerię

Bez odpowiednich opon w terenie nic nie da się zrobić. Jedna, uniwersalna opona na wszystkie rodzaje bezdroży nie istnieje - i pod tym względem nic się nie zmieni.

Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy jak wielki wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy mają opony samochodowe. Większość uważa je za zło konieczne, którego nie da się ominąć, za kłopotliwy element wyposażenia, który szybko się zużywa. Dlatego nie zaskakują wyniki badań, które wykazały, że aż 30 procent sprawdzonych opon miało niewłaściwe ciśnienie. Tymczasem opony współdecydują o właściwościach jezdnych samochodu. Podczas konstruowania zawieszeń w nowych modelach aut inżynierowie wiele pracy poświęcają konstrukcji opon po to, by właściwości układów zawieszenia dało się wykorzystać w praktyce na drodze. Zwłaszcza podczas jazdy w terenie źle dobrane opony mogą zniweczyć cały potencjał tkwiący w silniku, układzie napędowym na cztery koła czy w zawieszeniu.

Dzisiaj prawie wszystkie opony oznaczone są literą "R", która informuje, że mają nowoczesną radialną konstrukcję. Ale to właśnie w samochodach terenowych opony diagonalne, zdawałoby się przestarzałe, jeszcze długo po wynalezieniu radialnych znajdowały masowe zastosowanie. Powodem był cienki, a przez to podatny na uszkodzenia bark opony radialnej.

Dzisiaj ta wada została usunięta poprzez wzmocnienie boków opon przeznaczonych do użytkowania na bezdrożach i nowoczesne opony radialne z powodzeniem wyparły diagonalne, które stosuje się już tylko do zadań specjalnych.


Ciśnienie powietrza dostosowane do rodzaju podłoża znacznie ułatwia jazdę

Zmniejszenie ciśnienia powietrza w oponie zwiększa powierzchni ę jej kontaktu z nawierzchnią, maleje przez to nacisk jednostkowy na podłoże, samochód się nie zapada, opór jaki muszą pokonać koła jest mniejszy. Zwłaszcza w piasku zmniejszone ciśnienie powietrza może znacznie poprawić sprawność poruszania się. Jednak jeśli powietrza z opony spuści się zbyt wiele, grozi niebezpieczeństwo obrócenia się opony na obręczy lub przegrzania boku opony.

Tagi: opony | bieżnik | ciśnienie powietrza

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij