auto motor i sport poleca:

Ferrari California - tylko dla twoich oczu

Poleć ten artykuł:

Każde Ferrari ma w sobie coś. Co konkretnie ma w sobie Ferrari California? Odsłaniamy wszystkie nowości techniczne bolidu z Maranello - od zawieszenia kół po benzynowy V8 z bezpośrednim wtryskiem.

Ferrari California Zobacz całą galerię

Czegoś takiego w 61-letniej historii firmy jeszcze nie było - Ferrari z ośmiocylindrowym silnikiem z przodu (z sześcio- i dwunastocylindrowym - i owszem). Ale na tym nie koniec, bo California ma jeszcze całe mnóstwo innowacji, dotąd przez firmę nie stosowanych, jak np. składany metalowy dach, modułową przestrzenną ramę podwozia, wielowahaczową tylną oś, bezpośredni wtrysk benzyny i siedmiobiegową skrzynię z dwoma sprzęgłami.

Komfort - takie było naczelne hasło twórców, gdy wiosną 2006 roku rozpoczynali prace nad projektem F 149. Dzięki nowym priorytetom, nowy model miał przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć produkcję firmy do 8500 samochodów rocznie. Dwa dodatkowe siedzenia lub schowek zamiast nich oraz składany dach świadczą o komfortowym i rozrywkowym charakterze Californii.

Dach skonstruowano wspólnie z firmą Webasto. Tak jak nadwozia wszystkich Ferrari, wykonany jest z aluminium, a całość jest dostarczana w formie gotowej do montażu. Dach jest nawet o 5 kg lżejszy (ma masę 105 kg) niż brezentowy, stosowany w modelu 430 Spider. Hydrauliczny mechanizm składania - dzięki zaworom nowej generacji - umożliwia jednoczesne poruszanie się części dachu znajdującej się nad głowami pasażerów i tej z tylną szybą. Dlatego otwiera się w rekordowym czasie 14 sekund.

Konstruując zawieszenie kół Ferrari zerwało z tradycją. Wprawdzie z przodu, jak zawsze, są podwójne trójkątne wahacze poprzeczne, za to z tyłu użyto konstrukcji wielowahaczowej. W połączeniach elementów zawieszenia zastosowano bardziej elastyczne przeguby. Takie rozwiązanie szef projektu, Roberto Corradi, uważa "za niezbędne, jeśli chce się uzyskać odpowiedni komfort jazdy i ciszę we wnętrzu". Z tego powodu gotów jest pogodzić się z niedostrzegalnie mniejszą precyzją prowadzenia kół, spowodowaną zastosowaniem wielowahaczowej konstrukcji - ukierunkowanej na komfort, czemu auto Ferrari zawdzięcza to, że nierówności nawierzchni "połykane są" łagodnie, choć nadal nie na poziomie rodzinnej limuzyny. Za dopłatą otrzymamy amortyzatory o zmiennej sile tłumienia, z których pod żadnym pozorem nie należy rezygnować.

Silnik Californii konstrukcyjnie jest podobny do niemal wyścigowej jednostki modelu F 430, ale jest jego zupełnie nową wersją. Począwszy od miski olejowej, poprzez blok silnika, aż do układu dolotowego - nowy V8 różni się od standardowych jednostek Ferrari. "Chcieliśmy w nim zastosować najnowsze wyniki naszych badań i okazało się, że najlepiej będzie, jak od razu zbudujemy nowy silnik" - wyjaśnia Jean-Jacques His, guru do spraw jednostek napędowych w Ferrari.

Tagi: Ferrari | California

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij