auto motor i sport poleca:

Instalacje gazowe – pożytki z gazu

Poleć ten artykuł:

Dobra wiadomość dla posiadaczy nowoczesnych aut - zamontowanie instalacji gazowej jest teraz możliwe także w modelach z silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem.

instalacja gazowa, LPG, gaz, autogaz Zobacz całą galerię

 

Czy warto inwestować w gaz? Jeśli jeździmy dużo i nie tylko po mieście, zdecydowanie tak. Według prognoz koncernów paliwowych cena oleju napędowego będzie rosnąć, a benzyny nieco spadać. Dlatego stabilne i niskie ceny gazu, w porównaniu z cenami paliw płynnych, są zachętą już dzisiaj do poruszania się samochodem wykorzystującym takie właśnie źródło energii.

Dostosowanie samochodu do spalania gazu LPG nie jest wielkim problemem, a korzyści dla portfela i dla środowiska naturalnego są duże. Najpierw jednak trzeba zainwestować - koszt nowoczesnej instalacji gazowej dostosowanej do układów zasilania z wielopunktowym wtryskiem, wykorzystywanych w nowych samochodach, to co najmniej 4 000 zł.

W nowoczesnych układach gaz jest wtryskiwany do poszczególnych kanałów ssących kolektora dolotowego tuż przed głowicą, za pomocą precyzyjnych, sekwencyjnych wtryskiwaczy. Sterowany jest zaś elektronicznie. Pozwala to zachować moc silnika na poziomie "benzynowym", osiągi samochodu nie ulegają pogorszeniu. Ponieważ wartość opałowa LPG jest mniejsza niż benzyny, zużycie objętościowe gazu jest wyższe - do około 20 procent. Ponieważ jeden litr gazu kosztuje tyle, co pół litra benzyny, finansowa oszczędność sięga 40 procent.

Oczywiście, tak różowo do końca nie jest - uruchamianie samochodu odbywa się na benzynie, także do chwili nagrzania silnik z niej korzysta, co sprawia, że gdy auto pokonuje tylko krótkie trasy przerywane dłuższymi postojami, oszczędność może okazać się niewielka. W praktyce, jeśli jeździmy nie tylko po mieście, zysk sięga nawet 30%. Wymierna korzyść to także czystość wewnętrzna silnika, brak nagaru i rozrzedzania oleju silnikowego przez benzynę, co powoduje, że dłużej zachowuje on swoje właściwości. Przy uruchamianiu zimnego silnika, gaz - w przeciwieństwie do benzyny - nie zmywa oleju z gładzi cylindrów i od początku silnik ma lepsze smarowanie. Podwójne zasilanie (benzyna plus gaz) znakomicie - bo prawie dwukrotnie - zwiększa zasięg samochodu. Do bezpośrednich korzyści należy dorzucić ochronę środowiska naturalnego. W samochodach poruszających się na benzynie, przy temperaturach poniżej zera, ilość substancji toksycznych w spalinach jest bardzo duża. "Na gazie" wpływ temperatury otoczenia na toksyczność spalin jest prawie żaden. Przy tym spaliny są zawsze czystsze, nie ma w nich cząstek stałych, niższa jest emisja CO2 (do 50%) i węglowodorów (do 80%) oraz siarczanów i związków ołowiu, co sprawia, że w wielu krajach samochody na gaz mogą wjeżdżać do centrów miast.

Silnik TSI zasilany gazem
W silnikach z wtryskiem bezpośrednim benzyny do komory spalania, na przykład w już oferowanej w polskich salonach Skodzie Octavii 1.4 TSI zastosowany układ wtryskowy włoskiej firmy Landi Renzo - dopłata 6299 zł - pozwala na równie sprawną jazdę przy zasilaniu gazowym jak benzynowym, bez pogorszenia trwałości silnika. Ponieważ w TSI mieszanka paliwowo-powietrzna jest uwarstwiona, problemem było takie dobranie parametrów wtrysku gazu, by nie pogorszyć osiągów silnika. Do 1200 obr/min silnik pracuje na benzynie, by schłodzić wtryskiwacze benzyny i zawory (również je smarować) oraz stabilizować ciśnienie; dodatkowo w czasie jazdy stosuje się dotryski benzyny.

Tagi: instalacja gazowa | LPG | gaz | autogaz

Oceń artykuł:

2,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij