auto motor i sport poleca:

Inteligentne reflektory

Poleć ten artykuł:

Potrafią patrzeć tam, gdzie podąża samochód i dostosować intensywność świecenia do warunków jazdy. Ich zapotrzebowanie na energię jest niewielkie i mogą mieć rozmiar łebka od szpilki.

Reflektory Zobacz całą galerię

Przez długie lata w technice oświetlenia samochodowego panował zastój. Żarówki o małej skuteczności świetlnej, która dla źródeł światła jest takim parametrem jak konie mechaniczne dla silnika, sukcesywnie zastępowano żarówkami halogenowymi o większej wydajności. Konstrukcyjnie jedne i drugie prawie się nie różnią. Poza tym, że w żarówkach halogenowych element świecący - którym jest wolframowy przewód (żarnik) rozgrzany do wysokiej temperatury na skutek przepływu prądu - znajduje się w szklanej bańce wypełnionej próżnią lub mieszaniną gazów obojętnych (argonem z domieszką azotu) i tzw. halogenem. To właśnie dodatkowy pierwiastek chemiczny - z reguły jest nim jod - sprawia, że żarówki halogenowe charakteryzują się bielszym światłem i większą liczbą "koni mechanicznych". Różnica jest niebagatelna. Zwykła żarówka "wyciąga" średnio około 15 lumenów na wat (lm/W), natomiast żarówka halogenowa nawet dwa razy tyle. Prawdziwą zmorą zwykłych żarówek była i jest ich fatalnie niska sprawność i kiepska trwałość. Jedynie 5% dostarczonej energii żarówka zamienia na światło widzialne. Reszta ulatuje w kosmos wraz z ciepłem. Nawet silnik spalinowy ze swoją sprawnością na poziomie 30 procent to przy zwykłej żarówce supersprawne urządzenie.

Przełomem w samochodowej technice oświetlenia zewnętrznego okazały się dopiero wyładowcze lampy ksenonowe , wykorzystywane jako źródło światła w reflektorach. Ich działanie polega na przepływie prądu przez zjonizowany gaz zamknięty w szklanej rurce. Na skutek impulsu wysokiego napięcia gaz zaczyna świecić (ksenon jest wykorzystywany ze względu na białą barwę świecenia). Gdyby nie wysoki koszt ksenonu (gaz szlachetny!), lampy ksenonowe już dawno trafiłyby "pod strzechy" popularnych samochodów. Skutecznością świetlną, sprawnością i trwałością zdecydowanie przewyższają żarówki halogenowe. "Ksenony" osiągają wydajność na poziomie średnio około 80 lm/W, prawie nie nagrzewają się podczas pracy, dzięki czemu ich sprawność jest spora, a trwałością dorównują trwałości samochodu.Po pierwsze: ekologia
Już teraz reflektory biksenonowe i tylne lampy z LED są cztery razy bardziej oszczędne niż reflektory halogenowe i tylne lampy ze zwykłymi żarówkami. Specjaliści uważają, że zanim zastąpią je reflektory i lampy całkowicie wykonane w technice LED, uda się z nich "wycisnąć" dwa razy więcej.

Tagi: reflektor | lampa | kseniny | LED | halogeny

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij