auto motor i sport poleca:

Jak działają nowe technologie w samochodach

Poleć ten artykuł:

Silniki, układy wydechowe, sieci danych, kable, fotele, opony i hamulce – to tylko skrawek całej listy. Samochody to inżynieria i technika, owszem, ale i sztuka. Dowodem ilustracje w naszym artykule. 

Zobacz całą galerię

Lexus RC-F, czyli mięśnie jak na dłoni


Ta fantastyczna ilustracja pokazuje wszystkie mięśnie 477-konnego Lexusa RC-F. Potężny silnik 5.0 V8 jest lekko cofnięty za przednią oś, co poprawia rozkład masy, a od skrzyni biegów do mechanizmu różnicowego biegnie dwuczęściowy wał napędowy. Za zdrowy oddech silnika oraz za efekty dźwiękowe odpowiada układ wydechowy z dwoma potężnymi tłumikami i charakterystycznymi dla Lexusa czterema owalnymi końcówkami.

 

Samochodowy Matrix – Sieć wymiany danych


Samochód to dziś właściwie komputer z silnikiem, nawet polecenie włączenia kierunkowskazu trafia najpierw do jednego ze sterowników (a nie prosto do żarówki). Po aucie krążą tony informacji, a pierwszeństwo mają te związane z bezpieczeństwem (np. prędkość obrotowa kół). Niektóre dane są potrzebne różnym systemom, np. prędkość auta – desce rozdzielczej, by pokazać ją na prędkościomierzu oraz odpowiednio wyregulować głośność sprzętu audio. Gdyby współczesna sieć wymiany danych była wykonana klasycznie jako sieć elektryczna, to średnica wiązki przewodów miałaby nawet do 8 cm.     

 

Ceramiczne hamulce


Wykonane z ceramicznego materiału wzmacnianego włóknem węglowym wytrzymują temperatury 1300 Co (o 500 stopni więcej niż tarcze stalowe) i mają o 25% wyższy od nich współczynnik tarcia. Nawiercanie pomaga błyskawicznie usunąć film wodny oraz gazy, jakie powstają podczas pracy w wysokiej temperaturze. Z kolei wewnętrzna „wentylacja” pozwala odprowadzić ciepło.    

 

Porsche 918 SPYDER – Najlepsza konstrukcja wśród superhybryd


Ferrari LaFerrari i McLaren P1 mogą wydawać się jeszcze bardziej egzotyczne, ale najlepiej skonstruowaną superhybrydą świata jest Porsche 918 Spyder. Całą konstrukcję określa umieszczenie zestawu akumulatorów – niemal idealnie w centrum auta i tuż nad podłogą. Przy przedniej i tylnej osi znajdują się silniki elektryczne o mocy odpowiednio 129 i 156 KM, jednak sercem „918” pozostaje wspaniały, wolnossący, wysokoobrotowy i wywodzący się z wyścigów silnik 4.6 V8, rozwijający 608 KM – czyli aż 132 KM z jednego litra pojemności (!).    

Tagi: budowa | konstrukcja | samochód | technologia

Oceń artykuł:

2,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij