auto motor i sport poleca:

Kombinezon Nissana – 40 lat później

Poleć ten artykuł:

Samochód a starszy kierowca. Przyleciał prosto spod Tokio, z Nissan Technology Center. Specjalny kostium, który pozwala przenieść się w czasie - poczuć jak to będzie za 30-40 lat.

Postarzający kombinezon Nissana Zobacz całą galerię

To prototyp, jeden taki na świecie. Wykonany ręcznie, składa się z bardzo prostych elementów, dobranych na podstawie specjalistycznej wiedzy naukowców, lekarzy i inżynierów. Po założeniu sprawia, że młody konstruktor może na własnej skórze odczuć problemy starszych kierowców. "W miarę jak się starzejemy, nawet prosty wysiłek fizyczny zaczyna nam sprawiać trudności. W wypadku kierowania samochodem może to oznaczać kłopoty z odczytaniem opisów na przyciskach, z sięganiem do przełączników, rozróżnianiem kolorów i zwykłym wysiadaniem z pojazdu" - mówi Etsuhiro Watanabe z ośrodka badawczo-rozwojowego Nissana.

Sama kamizelka waży około 5 kg, jest ciasno zapięta i ma specjalny pas o szerokości 25 cm i grubości 5 cm, który symuluje "efekt pana z lekkim brzuszkiem". Na łokcie i kolana zakłada się coś, co przypomina ochraniacze, które jednak jeśli przed czymkolwiek ochraniają, to tylko przed swobodnym poruszaniem się. Nadgarstki obciążają półkilogramowe ciężarki, kostki zaś - kilogramowe; niby niewiele, ale wystarczy, żeby skutecznie spowolnić ruchy. Specjalne elastyczne szelki, połączone z nakolannikami, sprawiają, że trudno stać prosto - naturalna pozycja, kiedy nic nie ciągnie ani do przodu, ani do tyłu, jest mocno przygarbiona. W butach na odwróconym i wąskim obcasie niełatwo utrzymać równowagę i trzeba ostrożnie stawiać stopy. Kołnierz ogranicza ruchy szyi, a spojrzenie na bok wymaga skręcenia całego tułowia. Świat widziany przez okulary ma ostrość tylko w wąskim polu na wprost, wypłowiałe kolory trudno rozróżnić, a przygaszony kontrast utrudnia rozpoznawanie liter i symboli.

 


Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Nissan | kombinezon | bezpieczeństwo | wygoda

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij