auto motor i sport poleca:

Miasto 2030: Jazda autonomiczna - cz.2

Poleć ten artykuł:

Dziś nawet najtańsze samochody wyposaża się w systemy wspomagające kierowcę podczas jazdy. Ich liczba stale rośnie. Wszystko po to, by jazda była bezpieczna.

Zobacz całą galerię

TO KUPISZ JUŻ DZISIAJ

Pre Crash

Zapewnia ochronę przeciwzderzeniową. Zaczyna działać, gdy auto podlega gwałtownym przeciążeniom, np. podczas nagłego hamowania lub gdy wpada w poślizg. Pre Crash stara się ochronić pasażerów przed groźnymi skutkami wypadku. W tym celu automatycznie napinane są pasy bezpieczeństwa i domykane okna oraz szyberdach (chroni to pasażerów przed uderzeniami odłamków szkła lub łamiących się plastików).

Elektronika w aucie zapewnia więcej bezpieczeństwa, ale odbiera niezależność

W autach wyposażonych w elektrycznie ustawiane fotele oparcie samo podnosi się do pionu, by kierowca przyjął pozycję, która pozwoli poduszce powietrznej najskuteczniej chronić jego ciało przed obrażeniami.

Multi Collision Brake

Aktywuje się, gdy dojdzie do wypadku. Uderzenie w tył pojazdu lub uderzenie przodem, np. w barierę energochłonną, powoduje uruchomienie systemu, który automatycznie wyhamowuje samochód do prędkości 10 km/h. Zapobiega to wypchnięciu uderzonego auta na przeciwległy pas ruchu i czołowemu zderzeniu z innym, nadjeżdżającym z przeciwka.

Attention Assist

Kontroluje kondycję psychofizyczną kierowcy. Jeśli wykryje sygnały, które mogą świadczyć o braku koncentracji (zbyt częste mruganie powiekami, bezwiedne przekraczanie bocznej lub środkowej linii na drodze), zaproponuje przerwę w podróży, wyświetlając na ekranie komputera pokładowego symbol filiżanki z kawą.

Collision Assist

System nieustannie kontroluje prędkość auta oraz odległość od poprzedzającego pojazdu. Jeśli pojawia się ryzyko najechania na samochód jadący z przodu, ostrzeże kierowcę sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Przy prędkości nie przekraczającej 30 km/h samoczynnie rozpocznie hamowanie, zatrzymując pojazd, by uniknąć zderzenia. W zależności od marki pojazdu stosowane są kamera (np. w Skodzie Citigo) albo radar (np. w Volvo V40).

Aktywny tempomat

Utrzymuje zadaną przez kierowcę prędkość oraz odległość od auta jadącego z przodu. Kiedy samochód zbliża się do auta jadącego wolniej, automatycznie zwalnia, dostosowując prędkość do warunków jazdy. Utrzymuje cały czas bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Kiedy kierowca zmieni pas ruchu albo auto jadące z przodu przyspieszy lub opuści dotychczasowy pas ruchu, samochód samoczynnie przyspiesza do zadanej wcześniej prędkości. Aktywne tempomaty potrafią dziś nie tylko zwalniać i przyspieszać, ale też zatrzymać auto i ponownie ruszyć. System korzysta z radaru odległości oraz z kamery, zapewnia też bezpieczeństwo podczas jazdy we mgle.

Rozpoznawanie znaków drogowych

Korzysta z kamery, która rejestruje mijane znaki – ograniczenia prędkości, zakazy wyprzedzania i odwołania tych znaków. W warunkach ograniczonej widoczności, gdy kierowca jest zmęczony lub kiedy na drodze panuje spory ruch, łatwo przeoczyć ważny znak drogowy.

Tagi: bezpieczeństwo | bezpieczna jazda | elektronika | akcesoria | technika

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (1)

beret, 12 września 2014, 14:16

I bardzo dobrze - może będzie mniej wypadków na drogach. 
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij