auto motor i sport poleca:

Na tablicy przyrządów - Zegarowy mikrokosmos

Poleć ten artykuł:

Tablica przyrządów to jeden z najbardziej charakterystycznych detali każdego samochodu. Kiedy wzrok kierowcy odrywa się od drogi, kieruje się najczęściej właśnie na zegary. Oto nasz subiektywny wybór instrumentów. Smacznego.

zegary Zobacz całą galerię

Istnieje jeden powód, dlaczego dziś, kiedy można z nimi zrobić w zasadzie wszystko, wskaźniki w samochodach pozostają analogowe. Nawet jeśli często obróbka danych jest cyfrowa, nawet jeśli zegar nie jest prawdziwy, lecz tylko wyświetlony na ekranie, to na końcu i tak mamy do czynienia ze skalą i wskazówką.

I wcale nie chodzi o tradycję ani wzornictwo. Wynika to z bardziej fundamentalnej sprawy - ze sposobu, w jaki człowiek odbiera informacje. Lepiej odczytujemy dane analogowe i wcale niekoniecznie chodzi o konkretną liczbę jaką pokazuje wskazówka, lecz o samą zmianę wskazania. Szybciej do nas trafia - czy dany parametr się zmienia i jak szybko się zmienia. Dopiero w drugiej kolejności trafia do nas dokładny odczyt. W wypadku wskaźnika cyfrowego, jeśli zmiany następują szybko, nie da się ani odczytać wskazania, ani oszacować tempa zmian. Dla naszego sposobu odbierania sygnałów lepszy jest wskaźnik analogowy - wskazówka albo słupek, który rośnie lub maleje.

A więc zegar to podstawa. Dopiero w tym momencie na scenę wkraczają tradycja oraz styliści. I pojawia się rozmaitość...

Zaprasamy na prezentację najciekawszych zegarów w naszej galerii zdjęć.

Tekst Roman Popkiewicz
Amis 7/2011

Tagi: zegary | sztuka | piękno | design

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij