auto motor i sport poleca:

Nie pij tyle

Poleć ten artykuł:

Sprawiedliwie czy nie - motoryzację okrzyknięto głównym trucicielem środowiska. Producenci aut dwoją się i troją, żeby zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2, a pomysłów mają wiele - od silników po aerodynamikę.

Sposoby oszczędzania Zobacz całą galerię

Żeby ograniczyć konsumpcję benzyny przez silniki, a dzięki temu spowodować spadek emisji dwutlenku węgla do założonych średnio 140 g/km, trzeba mocno popracować głową. Najkrótsza droga do celu wiedzie poprzez zmniejszenie masy samochodu, ale tu na drodze stają wymogi bezpieczeństwa i komfortu. Ogólna zasada brzmi, że o 100 kg mniejszy ciężar pozwala oszczędzić 0,3 l paliwa na 100 km - BMW chce ograniczyć masę auta o 10 procent i spodziewa się zmniejszyć dzięki temu o 2 procent zapotrzebowanie na paliwo. Na przykład kadłub silnika wykonany z magnezu w porównaniu z kadłubem aluminiowym daje oszczędność 15 kg, z kolei zrobiona z aluminium przednia część nadwozia BMW 5 czy 6 zmniejsza masę własną samochodu o 40 kg. Drogi karbon, taki jaki zastosowano do produkcji dachu w BMW M3, pozwala zaoszczędzić na wadze 5 kg.

Kształt nadwozia zoptymalizowany od 5 do 10 procent pod względem aerodynamiki pozwoliłby w cyklu EU wyemitować o 1 procent mniej dwutlenku węgla, podczas jazdy z dużą prędkością ta wartość podskoczyłaby do dwóch procent. W grę wchodzą różne środki - przykrycie podwozia osłonami, mniejsze albo zamykane wloty powietrza, czy też zmniejszenie czołowej powierzchni karoserii czy wręcz adaptacja rozwiązań, jakie podpowiada sama przyroda. Według Mercedesa, środkami, które są realnie do dyspozycji można zmniejszyć opory powietrza nadwozia o 10%.

W wypadku samochodów szczególnie nastawionych na oszczędność, jak np. VW Passat Blue Motion można by zastosować opony o specjalnym bieżniku oraz odpowiednie składniki mieszanki gumowej. Pozwoliłoby to oszczędzić do dwóch procent paliwa, tyle tylko że niektóre rodzaje opon mogłyby się nie dość dobrze spisywać podczas hamowania na mokrej nawierzchni.

Duże pole do oszczędności dają jednostki napędowe. Bezpośredni wtrysk benzyny, wtryskiwacze piezoelektryczne, spalanie ubogiej mieszanki, downsizing (czyli duża moc z małej pojemności silnika), zmienne czasy sterowania zaworami oraz doładowanie mogłyby przyczynić się do redukcji zużycia paliwa nawet o 10% - za przykład służą Mercedesy CLS i E 350 CGI albo BMW "jedynka" oraz "trójka" z silnikiem czterocylindrowym. Mniejsze rezerwy kryją się w silnikach Diesla, które dzięki np. podwójnemu doładowaniu, piezo-wysokociśnieniowemu wtryskowi i schłodzeniu części spalin zawróconych do komór spalania mogłyby się stać oszczędniejsze o 5%.

Tagi: środowisko | CO2 | emisja CO2 | zanieczyszczenie | ochrona środowiska | zatruwanie

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij