auto motor i sport poleca:

Opony – ekogumy

Poleć ten artykuł:

onpony, Michelin Zobacz całą galerię

Kilogramy, opory toczenia i hałas. W świecie samochodów rewolucje zachodzą nie tylko w silnikach i układach napędowych, ale i na prozaicznym styku gumy z asfaltem. To, co producenci opon robią dziś - to dopiero rozgrzewka.

 

Jeśli w najbliższych kilkunastu latach świat zakocha się w małych, miejskich autach z elektrycznym napędem, a zdaje się, że nie będzie miał innego wyjścia, to będzie potrzebował opon tak różniących się od dzisiejszych, jak silnik elektryczny inny jest od spalinowego. Sprawa jest bowiem prosta - zdecydowana większość emisji dwutlenku węgla związana z każdym samochodem ma swoje źródło w procesie jego produkcji (ponad 80 procent), a tylko niewielka część pochodzi z eksploatacji, czyli ze zużycia paliwa. Natomiast w wypadku opony jest dokładnie na odwrót.

"W wypadku ogumienia przeznaczonego do aut elektrycznych kluczowe są masa opony oraz opory toczenia, bo to z nimi wiąże się największe zużycie energii" - mówi Philippe Denimal z francuskiego Michelina, zajmujący się rozwojem opon przyszłości. "Dlatego wcale nie jest pewne czy duże opony, jakie mamy dziś, są dobre dla aut elektrycznych. To nie przypadek, że wszystkie eko-wersje współczesnych samochodów mają mniejsze koła - chodzi o masę. Konstruktorzy uważają, że w trakcie postępującej elektryfikacji samochodu kilogramy zaczną odgrywać jeszcze ważniejszą rolę niż jest to w wypadku aut dzisiejszych. W świecie elektryczności jest tak, że im cięższy samochód, tym większego wymaga zestawu akumulatorów, aby zapewnić sensowny zasięg - czyli około 150 km. A niewiele jest rzeczy cięższych niż akumulatory".

Stąd pomysł na "małą oponę". Guma o rozmiarze 175/70 na 10-calowej obręczy (dla porównania - Maluch miał opony 135/80 R12, co daje koło o średnicy większej o 2 cm) jest jak z filmu o krasnoludkach i sprawia, że specjalnie zmodyfikowany Citroën C2 wygląda jakby założono mu buty gokarta. Jednak ta eksperymentalna opona ma zapewniać takie same osiągi, jak typowa współczesna opona o rozmiarze 175/65 R14. "Mała opona ma same zalety" - mówi Philippe Denimal. "Pozwala zmniejszyć masę aż o 40 kg i daje konstruktorom więcej swobody. Pojazd ma więcej miejsca na silnik, kabinę pasażerską i bagażnik".

Challenge Bibendum - już 10 edycji

Transport lądowy odpowiada za 18 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Na drogach i bezdrożach świata porusza się obecnie 900 milionów pojazdów, a między rokiem 2030 a 2040 będzie ich 1,5 miliarda. Dziś 98% z nich jest napędzanych paliwami pochodzącymi z ropy naftowej i w sumie wytwarzają one rocznie prawie 5 miliardów ton dwutlenku węgla. Ponieważ producenci samochodów są w potocznym mniemaniu uważani za obrzydliwych bogaczy (w odróżnieniu od np. producentów energii elektrycznej, która również jest źródłem wysokiej emisji CO2), ciąży na nich szczególna presja związana ze zmniejszaniem emisji zanieczyszczeń. Chodzi o to, żeby przy rosnącej liczbie pojazdów nie zwiększał się łączny poziom emisji dwutlenku węgla.

Tagi: opony | Michelin

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij