auto motor i sport poleca:

Paląca sprawa

Poleć ten artykuł:

Chociaż liczba samochodów z napędem hybrydowym rośnie, silnik spalinowy pożyje jeszcze długo. Jeśli się zmieni.

Problem spalania Zobacz całą galerię

Nad tym jak wyeliminować słabości wynikające z samej istoty działania silników benzynowych i silników Diesla pracują całe sztaby inżynierów. Główny specjalista do spraw rozwoju w Mercedesie, Leopold Mikulic, jasno wytycza cel: "Silnik benzynowy musi być tak wydajny jak diesel, a diesel tak czysty, jak silnik benzynowy". I mimo że każdy z tych dwóch rodzajów napędu wymaga innych rozwiązań technicznych, badania w obydwu przypadkach koncentrują się na procesie spalania, przygotowaniu mieszanki, oprogramowaniu sterującym silnikiem, a także na ulepszaniu samych paliw.

To, że tak wydajny diesel w porównaniu ze swoim benzynowym bratem został w tyle pod względem emisji szkodliwych substancji - wynika z samej istoty jego działania. Paliwo wstrzyknięte do sprężonego powietrza zapala się wprawdzie samoczynnie, ale tym mniej się go całkowicie spala, im większe są kropelki paliwa. Niespalone paliwo jest wydalane jako typowe dla diesla cząstki stałe. Jeśliby chcieć zredukować ich ilość, trzeba by radykalnie zmniejszyć wielkość kropelek wtryskiwanego oleju napędowego. Ideałem byłoby, gdyby każda molekuła paliwa znalazła partnera, z którym mogłaby wejść w reakcję. Ale to tylko teoria.

W praktyce uzyskuje się dzisiaj - dzięki zwiększaniu ciśnienia wtrysku (2000 barów w najnowszej generacji commonraila produkcji Boscha) oraz dzięki coraz mniejszym otworom na końcówce wtryskiwacza - kropelki o wielkości mniejszej niż 10 μm. A otworki mają mieć rozmiar poniżej 80 μm - to o wiele mniej niż wynosi średnica ludzkiego włosa. Oprócz rozwiązania problemu wielkości cząstek paliwa zwiększone ciśnienie powoduje wzrost mocy silnika. Inżynierowie z GMPowertrain Europe twierdzą, że bez kłopotu można dzisiaj z litra pojemności silnika uzyskać 100 KM mocy i 200 Nm momentu obrotowego.

Wysoka wydajność silników wysokoprężnych ma też i złą stronę - emisję tlenków azotu (NOx). Powstają one głównie w środowisku ubogiej mieszanki, tam gdzie po spaleniu pozostają estry o temperaturze ponad 1800 °C. Żeby się ich pozbyć, konieczne są albo drogie i skomplikowane oczyszczanie spalin (patrz Blutec), albo - jeśli chcemy uniemożliwić już samo powstanie tlenków azotu - zmiany w procesie spalania. W idealnym przypadku proces ten powinien upodobnić się do takiego, jak w silnikach benzynowych, czyli powinien przebiegać w ściśle określonym rytmie i wykorzystywać mieszankę homogeniczną. Magiczna formuła brzmi w tym przypadku: zapłon sprężonej mieszanki homogenicznej (HCCI). Zaprząta ona głowy inżynierów i zawiera w sobie pozorną sprzeczność. Bo diesel z zasady pracuje z nadmiarem powietrza, czyli na ubogą mieszankę.

Tagi: silnik | spalinowy | diesel | spalanie

Oceń artykuł:

4,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij