auto motor i sport poleca:

Płyny w silniku

Poleć ten artykuł:

Pracy, wkładanej w działanie silnika przez dwa najważniejsze płyny eksploatacyjne – czyli olej silnikowy i płyn chłodzący – nie dostrzega się na co dzień. Warto przyjrzeć się dokładnie, jak ważną rolę pełnią. 

Chłodzenie i smarowanie silnika Zobacz całą galerię

Nieustannie się troszczy, smaruje, a nawet pieści. To nie opis idealnej partnerki czy partnera. Mowa o oleju, który współdecyduje o sprawności silnika. Olej silnikowy nie bez powodu porównywany jest do krwi w ciele człowieka. Jego ilość i skład mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i kondycji fizycznej silnika. Wyobrażasz sobie upalne lato i brak klimatyzacji? Silnik też odczuwa komfort lub dyskomfort termiczny, optymalna dla niego temperatura pracy to 80–90 OC. Smarowanie i chłodzenie zapewniają prawidłową pracę jednostki napędowej. To dwa niezależne, choć ściśle współpracujące ze sobą „organy wewnętrzne".

UKŁAD CHŁODZENIA

Prawidłowa temperatura ludzkiego ciała to 36-37 OC. Silnik też ma swoją prawidłową temperaturę, która powinna utrzymywać się w przedziale od 80 do 90 OC. Zadaniem układu chłodzenia jest dążenie do jak najszybszego osiągnięcia przez silnik temperatury pracy, utrzymanie jej i niedopuszczanie do gwałtownych skoków. Silniki czterosuwowe najczęściej są chłodzone cieczą. Nie jest to woda, lecz mieszanina glikolu i innych substancji, chroniących wnętrze układu, przede wszystkim chłodnicy, przed korozją i odkładaniem się kamienia. Newralgiczną częścią układu, oprócz wspomnianej chłodnicy, są pompa wody oraz zespół urządzeń i przewodów (np. kanałów w kadłubie silnika), umożliwiający odbieranie ciepła od rozgrzanych podzespołów silnika i wyprowadzanie go na zewnątrz – poprzez płyn do chłodnicy. Ochłodzony czynnik ponownie wpływa do wnętrza silnika, dzięki obiegowi wymuszonemu przez pompę. Termostat, w zależności od temperatury w układzie, wydłuża lub skraca obieg płynu. Zamiast gotowego płynu Możesz użyć koncentratu, ale pamiętaj – koncentrat krystalizuje już przy -18oC. Dopiero dodanie do niego 50% wody destylowanej obniża krystalizację do -35 oC. Bardzo istotna jest jednorodność mieszaniny. Złe rozmieszanie obu cieczy może spowodować powstanie „korków wodnych" i uszkodzenie chłodnicy

CHŁODNICA
Zbudowana z ogromnej ilości cienkich rurek, przez które nieustannie przepływa płyn chłodzący. Rurki zaś połączone są tysiącami pofałdowanych blaszek aluminiowych. Przez szczeliny pomiędzy blaszkami i rurkami przepływa powietrze. Taka konstrukcja zapewnia znakomite chłodzenie.

WENTYLATOR
Wspomaga działanie chłodnicy na wypadek, gdyby opływające ją powietrze nie nadążało z chłodzeniem. Sygnał do załączenia wysyła czujnik temperatury płynu chłodzącego. Wentylator zwykle może obracać się z dwiema prędkościami

TERMOSTAT
Zarządza długością obiegu chłodzenia. Do momentu osiągnięcia 85 OC płyn chłodzący krąży w tzw. krótkim obiegu. Ciecz kierowana jest przez pompę do kanałów silnika i do nagrzewnicy (ogrzewanie wnętrza pojazdu). W obiegu pełnym płyn chłodniczy przeprowadzany jest przez chłodnicę, która obniża jego temperaturę. Ciecz po przejściu przez chłodnicę powraca do pompy i ponownie kierowana jest do silnika.

NAGRZEWNICA
Służy do ogrzania wnętrza samochodu. Zbudowana jest z użebrowanych rurek, przez które przepływa rozgrzany płyn chłodzący. Dochodzące z zewnątrz zimne powietrze opływa nagrzewnicę, ogrzewa się i za pomocą wentylatora kierowane jest do wnętrza kabiny. W razie awarii wentylatora chłodnicy włącz ogrzewanie, a uratujesz głowicę silnika przed zniszczeniem.

POMPA WODY
Dzisiejsze pompy działają najczęściej na zasadzie wirówki. Płyn od czoła trafia na łopaty pompy, które nadają mu ruch wirowy na zasadzie sił odśrodkowych. Z boku obudowy pompy znajduje się otwór wyjściowy, przez który (już pod ciśnieniem) płyn wydostaje się na zewnątrz i płynie do silnika. Pompę najczęściej napędza pasek wielorowkowy, a prędkość tłoczenia zależy od prędkości obrotowej silnika.

 

ZWRÓĆ UWAGĘ

REGULARNIE WYMIENIAJ POMPĘ WODY
Producenci samochodów ustalają indywidualnie dla każdego modelu i wersji silnikowej częstotliwość wymiany pompy wody. Przeważnie wymiana pompy zbiega się z terminem wymiany paska rozrządu. Jeśli rozrząd jest napędzany łańcuchem (element niewymienny), tym bardziej trzeba pamiętać o pompie wody. Jej najbardziej newralgicznym elementem jest łożysko, które ma określoną wytrzymałość.

 UWAŻAJ JAK MYJESZ
Myjąc auto, zwłaszcza w myjniach bezdotykowych i ręcznych, zwróć uwagę, aby silny strumień wody nigdy nie był kierowany bezpośrednio na chłodnicę. Prowadzi to do miejscowych uszkodzeń, polegających na prasowaniu się blaszek na chłodnicy, co utrudnia swobodny przepływ powietrza. W ekstremalnych przypadkach może to spowodować przegrzanie silnika. 

Tagi: silnik | smarowanie | chłodzenie | płyny | chłodnica | termostat | wentylator | nagrzewnica

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij