auto motor i sport poleca:

Pod ciśnieniem

Poleć ten artykuł:

Mniejsza pojemność skokowa, niższa emisja CO2, ale tyle samo mocy. Sprężarki dwukanałowe otwierają nowe możliwości.

W Cooperze S dzięki overboostowi na krótko uzyskuje się wzrost momentu obrotowego Zobacz całą galerię

Jeśli nowe, ostrzejsze limity emisji dwutlenku węgla wejdą w życie, przyszłość wielkopojemnych silników o dużej liczbie cylindrów stanie się niepewna. Teraz modną dewizą staje się downsizing, czyli zmniejszanie pojemności skokowej. Bo małe, doładowane silniki zapewniają niskie zużycie paliwa bez konieczności rezygnacji z wysokiej mocy. Oczywiście, nie da się tego uzyskać bez turbosprężarek.

Te jednak borykają się z pewnym kłopotem - bez spalin nie ma doładowania. Skutkiem tej prostej zależności jest występowanie tzw. turbodziury. Gdy chce się przyspieszyć z niskich obrotów albo po zmianie obciążenia układu napędowego - kiedy brak jeszcze silniejszego strumienia spalin - silnik turbo potrzebuje chwili "zastanowienia". Chwila ta będzie tym dłuższa, im większa okaże się moc właściwa (moc uzyskiwana z 1 litra pojemności skokowej). Wielkość sprężarki jest bowiem pochodną mocy, a duże sprężarki wolniej przystępują do działania niż małe.

Turbodziura daje się szczególnie we znaki w małych silnikach o niskim momencie obrotowym, którego maksimum - z powodu opóźnienia w wytwarzaniu ciśnienia doładowującego - jest osiągane przy wyższych prędkościach obrotowych. Jednak istnieje na to lekarstwo - dawno wymyślone i teraz wydobyte z mroków pamięci. To turbina dwukanałowa, zwana też bliźniaczoprzepływową. Firma Borg Warner Turbosystems nazwała taki typ sprężarki Twin Scroll - z powodu jej dzielonych, przebiegających spiralnie kanałów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 77 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: silnik | turbo | sprężarka | Mini | Cooper S

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij