auto motor i sport poleca:

Przód samochodu: Techniczny mikrokosmos

Poleć ten artykuł:

Ma zapewnić bezpieczeństwo, chronić pieszych, pomieścić silnik oraz układ napędowy i oczywiście atrakcyjnie wyglądać. Między tablicą rejestracyjną a przednią szybą sporo się dzieje.  

Mazda, Shinari, Paryż 2010

Przód auta ma pogodzić tyle fundamentalnych wymagań, że trudno wskazać, które jest najważniejsze. Musi na przykład zapewnić odpowiednią sztywność konstrukcji, która jest kluczowa dla współpracy z układem zawieszenia. Od współczesnych, wielowahaczowych, zaawansowanych zawieszeń wymaga się precyzji i przewidywalności parametrów zawsze i wszędzie (np. ściśle określonej zmiany zbieżności). Dlatego nadwozie musi być możliwie najbardziej sztywne, ale ponieważ jak by nie było sztywne i tak będzie się „giąć” (mówimy o dziesiątych częściach milimetra), ma to robić w przewidywalny sposób. Ta „praca” nadwozia jest zharmonizowana z zawieszeniem i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia przewidywalnego i stabilnego zachowania samochodu.

Przód auta skrywa też jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych we współczesnym samochodzie, jakim jest strefa kontrolowanego zgniotu. Oby nikt nigdy nie musiał z niej korzystać. Niestety, często musi. W trakcie wypadku, specjalnie zaprojektowane elementy ulegają zniszczeniu pochłaniając energię w procesie zaprogramowanego (nieprzypadkowego) zgniatania. W poważnych wypadkach zniszczeniu ma ulec jak największa część przodu, przyjmując siłę uderzenia na siebie, dzięki czemu mniejszym opóźnieniom będą poddani pasażerowie.

Przód ma spełnić tysiąc wymagań technicznych i dobrze wyglądać

Do konstrukcji elementów składających się na strefę zgniotu używa się specjalnej stali (o wysokiej lub bardzo wysokiej wytrzymałości), coraz częściej wykorzystuje się blachy o stopniowanym przekroju (jeden arkusz ma kilka różnych grubości), a w droższych autach dość powszechne są aluminium i materiały kompozytowe. Jednocześnie, po stosunkowo niedużych uderzeniach naprawa ma być możliwie prosta, szybka i mało kosztowna. To też jest brane pod uwagę.

W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na ochronę pieszych, czyli na poprawienie szans przeżycia człowieka w gwałtownym, bliskim spotkaniu z samochodem. Przód auta musi być pozbawiony ostrych krawędzi, a pomiędzy pokrywą silnika a tym, co pod nią twarde, powinna być wolna przestrzeń. Ważne są takie detale jak np. mocowanie reflektorów, które w razie czego mają się urywać i zapadać do środka, a nie rozbijać.

Wśród tych stref zgniotu – za miękkim przodem i nierozbijającymi się reflektorami – w większości współczesnych aut osobowych siedzi silnik z całym układem przeniesienia napędu. Położenie silnika i skrzyni biegów ma fundamentalne znaczenie dla rozkładu masy auta, czyli także dla zachowania na drodze i dla komfortu resorowania. Na dodatek wszystko musi być zamontowane w taki sposób, który zapewni dobre warunki do serwisu i napraw.

W Audi A4 przesunięcie przedniej osi o 80 mm dało same korzyści
 

Nietypowego, a ciekawego przykładu dostarcza tu Audi A4. Auto ma silnik umieszczony wzdłużnie, bo tak jest lepiej dla zrealizowania napędu czterech kół, ale w wielu wersjach napędzane są tylko koła przedniej osi. Audi dokonało wielkiej technicznej ekwilibrystyki, przesuwając przednią oś o 80 mm do przodu. Zyskały na tym rozkład masy i ochrona pieszych, więcej swobody mają też styliści (patrz ramka obok). Kolejna sprawa to aerodynamika.

Przy czym nie chodzi tylko o opływ powietrza z zewnątrz nadwozia, czyli o to, jak strumień zostanie skierowany w górę, na boki oraz ile powietrza i jak dostanie się pod samochód. Tak samo ważne jest co stanie się z powietrzem, jakie wpadnie do środka. To temat stosunkowo świeży, któremu dokładniej inżynierowie przyglądają się od kilkunastu lat. Dziś przepływ powietrza w komorze silnika to przedmiot oddzielnej dziedziny samochodowej wiedzy, ważnej z uwagi na osiągi i aerodynamiczne właściwości pojazdu.

Tagi: technika | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij