auto motor i sport poleca:

Samochód przyszłości

Poleć ten artykuł:

Kontrola, komunikacja, wygoda. W samochodzie przyszłości nigdy już nie będziesz zdany tylko na siebie - Twoje auto samo będzie ostrzegać innych, że wpadłeś w poślizg, sprawdzać, czy jest miejsce na parkingu albo zbierać informacje o zmianie świateł, żebyś przejechał miasto na "zielonej fali".

Samochód przyszłości Zobacz całą galerię

 

Wyobraź sobie, że jest rok 2020. Siedzisz przy śniadaniu, a leżący obok smartfon daje znać, że odebrał SMS-a. W nim informacje - akumulatory Twojego elektrycznego samochodu są już naładowane, zasięg wynosi 140 km, wnętrze auta podgrzano do przyjemnej temperatury, a trasa dojazdu na najbliższe spotkanie właśnie została zaprogramowana w nawigacji. Ponieważ w drogę zamierzasz wybrać się dopiero za godzinę, czasu przejazdu nie obliczono na podstawie aktualnej sytuacji drogowej, ale tej prognozowanej. Masz więc jeszcze chwilę na spokojne wypicie kolejnej filiżanki kawy i przeczytanie drugiego SMS-a - Twojemu autu należy się już przegląd, więc automatycznie nawiązało ono kontakt z centrum dyspozycyjnym producenta. A tam zaproponowali, żeby serwis przeprowadzić, gdy będziesz na spotkaniu, tak żebyś po jego zakończeniu mógł sprawdzonym autem bezpiecznie odjechać do domu.

Zaraz zaraz, tylko po co z tym czekać do 2020 roku?! Wprawdzie samochody elektryczne to na razie rzadkość, ale nawigację takiego np. Mercedesa z systemem Comand Online już dzisiaj można zaprogramować na odległość z każdego komputera. Niektóre sprytne systemy nawigacyjne, jak TomTom, potrafią ponadto już teraz przewidywać korki na drodze, a aplikacje do telefonów komórkowych, dzięki którym można sprawdzać naładowanie samochodowych akumulatorów, są dawno gotowe. Możliwy jest nawet automatyczny kontakt z warsztatem - np. w samochodach BMW z systemem Teleservice.

Wynalazki elektroniczne, w które już dzisiaj są wyposażane samochody, jeszcze kilka lat temu większość kierowców uznałaby za wymysł fantazji. A to dopiero początek, era aktywnej komunikacji między samochodem a światem zewnętrznym właśnie się zaczyna. Szef Audi, Rupert Stadler, w ciągu minionych 10 lat stawiał przede wszystkim na stworzenie elektronicznych systemów wewnątrz samochodu, niektóre mają nawet 80 funkcji; z kolei na najbliższą dekadę Stadler zaplanował rozwój komunikacji między autem a otoczeniem. W czasach, gdy o prestiżu właściciela nie decyduje już liczba koni mechanicznych jego auta, wyróżnikiem stają się jak największe możliwości pokładowej elektroniki.

Na przykład komunikacja Car-to-Car (Car- 2Car) - samochodowa branża pełną parą pracuje dzisiaj nad mobilną wymianą informacji, która ustrzegłaby kierowcę przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Gdy na przykład auto wpadnie w poślizg, a do akcji wkroczy ESP, system drogą radiową automatycznie poinformuje o tym nadjeżdżające z tyłu samochody. Wielu wypadków polegających na zderzeniu z samochodami stojącymi w korku, czy unieruchomionymi z powodu awarii albo z autami służb drogowych dałoby się uniknąć, gdyby kierowca w porę został o obecności tych pojazdów ostrzeżony. Na potrzeby komunikacji między samochodami zarezerwowano już ogólnoeuropejską częstotliwość 5,9 GHz, ponadto producenci zobowiązali się stosować ten sam standard (p-WLAN), za pomocą którego w krótkim czasie, na zasadzie domina, jeden samochód przekazywałby drugiemu informację o zdarzeniu. Chociaż proces standaryzacji nie został jeszcze zakończony, w Niemczech już trwają próby systemu z udziałem floty kilkuset samochodów; biorą w nich udział prawie wszystkie niemieckie firmy samochodowe oraz dostawcy przemysłu motoryzacyjnego, jak Bosch czy Continental. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze samochody z modułami Car2Car pojawią się w sprzedaży w 2015 roku.

W radiowe nadajniki i odbiorniki (Car2X) mają być wyposażane nie tylko samochody, ale też sygnalizacja świetlna, piętrowe garaże i inne obiekty infrastruktury. Gdy samochód będzie się zbyt szybko zbliżał do miejsca, w którym świeci się czerwone światło, wyśle ono ostrzeżenie do kierowcy, by zdążył zahamować. Cóż, w końcu do 90 procent wypadków dochodzi na skutek błędu człowieka siedzącego za kierownicą.

Inżynierowie sięgają myślą jeszcze dalej i wynajdują mnóstwo przykładów zastosowania systemów komunikacyjnych - np. na tablicy rozdzielczej auta mogłaby wyświetlać się zalecana prędkość, z którą kierowca przejedzie miasto na tzw. zielonej fali, oszczędzając nerwy i paliwo. A co z najsłabszymi uczestnikami ruchu drogowego, z pieszymi? Stosowane już dzisiaj urządzenia, np. kamery na podczerwień, nie są przecież w stanie "zauważyć" pieszych, którzy wchodzą na jezdnię spomiędzy zaparkowanych aut.

Tagi: samochód przyszłości | technologia | internet | sieci

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (24)

Maestroo, 5 czerwca 2013, 08:37

Tak nie odjężdzając w nasze fantazje i marzenia z tego co widac najnowsze trędy to samochody samodzielnie się prowadzące(nawet nie wiem jak to nazwać) no i jak wiadomo wodór jako paliwo

garfield, 16 października 2012, 18:54

Z tymi procesami w USA. To porąbane społeczeństwo i ich system. Może faktycznie ktoś doczepi się, ale pewnie producenci "zabezpieczą się" przed tym. Gubernator Kalifornii wydał ostatnio pozwolenie na rejestrację tego Priusa. Przypuszczam, że takiemu Volvo, VW czy BMW będzie już łatwiej przejść tą ścieżką. Tym bardziej tutaj wchodzi w rachubę "nadzór" na tą automatyką, bądź co bądź już teraz stosowaną przez pojedyncze systemy w samochodach tych marek.

airmatic, 12 lipca 2012, 20:38

Z drugiej strony, karoserii dobrze zaprojektowanych "chyba już nie robią", bo nawet małe auta mają tragicznie dużo obszaru zasłoniętego przed oczyma kierowcy. Tak jest np. w Chevrolecie Aveo czy Sparku, problem też nieobcy w Punto. Niby wymusza to cały szereg norm zderzeniowych, a dzięki symulacjom kolizji z pieszymi szyby aut - zwłaszcza hatchbacków - są dramatycznie wysunięte do przodu. Konia z rzędem temu, kto w najnowszej generacji obojętnie jakiego kompaktowego auta zobaczy zza kierownicy krawędź maski. Prędzej już zauważy w najdroższej wersji wyposażenia (vide: Civic IX) czujniki parkowania... z przodu i z tyłu

przydrożny, 12 lipca 2012, 17:23

Warunki narzuca przede wszystkim rynek. A co do downsizingu, to ja rozumiałbym go nieco inaczej. Powinien on dotyczyć raczej samochodu jako całości, a nie tylko silnika. Każdy kolejny model jest większy od swojego poprzednika (choć ostatnio przynajmniej nie staje się cięższy, mimo bogatszego wyposażenia - to już coś). Czy rzeczywiście musimy jeździć coraz większymi autami? Zwłaszcza, że zazwyczaj zamiast pasażerów wozimy powietrze. Wracając do postępu - najlepiej sprawdzają się proste rozwiązania. Jak w przykładzie podanym przez mojego przedmówcę - jeśli karoseria jest dobrze zaprojektowana i dobrze widać wszystko co dzieje się dookoła auta to kamery, czujniki i inne elektroniczne wspomagajki przestają być potrzebne.

airmatic, 11 lipca 2012, 10:30

Postęp narzuca warunki, a ja chciałbym, żeby tak nie było
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij