auto motor i sport poleca:

Skrzynia DSG - koncert na 2 sprzęgła

Poleć ten artykuł:

Diabelsko szybka. Przy tym nie myli się oraz oszczędza paliwo. Wyższe stadium zautomatyzowanej skrzyni mechanicznej, czyli przekładnia z dwoma sprzęgłami. Coraz szybciej opanowuje świat.

Skrzynia biegów DSG Zobacz całą galerię

Wsporcie zastosowana po raz pierwszy 25 lat temu, na uliczny debiut czekała do XXI wieku. Zabawę rozpoczął Volkswagen, który przez kilka lat jako jedyny miał w ofercie "dwa sprzęgła". Zalety przekładni typu DSG były powszechnie znane, ale ze względu na skomplikowaną i kosztowną konstrukcję nie wszyscy producenci byli przekonani co do jej przyszłości. Jedni wierzyli w coraz lepsze automaty, inni udoskonalali zautomatyzowane przekładnie mechaniczne z jednym sprzęgłem.

W największym uproszczeniu - przekładnia typu DSG to dwie skrzynie mechaniczne zamknięte w jednej obudowie. Każda ma swoje własne, niezależne sprzęgło. Jedna obsługuje biegi nieparzyste (zazwyczaj również bieg wsteczny), druga zaś - parzyste. Sprzęgła są umieszczone współosiowo, czyli "jedno w drugim", co wymaga zastosowania dwóch niezależnych wałków sprzęgłowych wewnątrz skrzyni. One również pracują jeden w drugim.

Zasada działania DSG jest prosta – to jak dwie skrzynie w jednej obudowie

Gwoździem programu jest to, że taka przekładnia pozwala na wstępny wybór biegów, czyli preselekcję. W dowolnej chwili mogą być wybrane dwa biegi - ten, który akurat służy do przekazywania napędu oraz ten, który za chwilę go zastąpi. Zmiana odbywa się błyskawicznie - odłącza się jedno i załącza drugie sprzęgło. Zmiana biegu na wyższy trwa kilka milisekund, praktycznie nie ma więc mowy o przerwie w przekazywaniu momentu obrotowego. Dla porównania, w najszybszych przekładniach z jednym sprzęgłem ten czas wynosi 60-80 milisekund.

Idealnie płynne zmiany pozwalają na automatyczny tryb pracy o komforcie na poziomie klasycznego automatu, czego nie potrafiła dotąd żadna inna zautomatyzowana skrzynia. Dodatkowo, wysoka sprawność przekładni typu DSG pozwala zmniejszyć zużycie paliwa dzięki wykorzystaniu właśnie trybu automatycznego. Podczas pracy przekładni nie ma bowiem strat jak w klasycznym automacie ze sprzęgłem hydrokinetycznym, DSG obcy jest efekt poślizgu sprzęgła. Kierowcę ucieszą lepsza dynamika i niższe zużycie paliwa niż te, jakie zapewnia tradycyjny automat oraz lepsze osiągi niż w wypadku skrzyni ręcznej. Wobec tego przestaje mieć znaczenie fakt, że skrzynia o dwóch sprzęgłach jest większa, cięższa i bardziej skomplikowana niż typowa przekładnia mechaniczna.

Tagi: DSG | skrzynia biegów | technika

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij