auto motor i sport poleca:

Systemy parkowania – „zatoczka” bez stresu

Poleć ten artykuł:

Parkowanie tyłem wzdłuż krawężnika nie każdemu dobrze wychodzi. Na szczęście taką robotę może wykonać automat. W naszym teście systemy zastosowane w czterech samochodach muszą pokazać, że potrafią co najmniej tyle samo, co doświadczony kierowca.

Zobacz całą galerię

 

Jeszcze w latach 80. taki wynalazek uznano by za cudo z filmu science fiction. Dzisiaj automatyczny system, który sam potrafi zaparkować samochód można sobie zamówić za około 2500 zł. Niektóre z nich są już dostępne nawet w drugiej, ulepszonej wersji. Do naszego testu porównawczego stają elektryczne systemy stosowane w BMW 5, Mercedesie CLS, Skodzie Superb i Volkswagenie Sharanie.

Wszystkie samochody mają nadwozia o długości ponad 4,8 m, CLS nawet dłuższe niż 4,9 m, nie są to więc ułomki i manewrowanie nimi w ciasnych lukach parkingowych na pewno nie jest łatwe. Trzeba mieć naprawdę szczęście, żeby znaleźć w mieście miejsce do zaparkowania takim klocem - kto więc nie za bardzo dowierza własnym umiejętnościom, może krążyć bez końca zanim znajdzie dogodny parking. A konkretnie: systemy w VW i Skodzie wymagają, by luka potrzebna na zaparkowanie wzdłuż krawężnika była o 80 cm większa niż długość nadwozia, BMW potrzebuje 1,2 m więcej, a Mercedes 1,3 m. Nasz testowy kierowca, który będzie parkował tradycyjnie, twierdzi, że zmieści się w ciaśniejszych miejscach, i to nie ćwicząc wcześniej tej sztuki w testowanych modelach.

Na rozgrzewkę wybieramy lukę o długości 7 m, czyli spełniającą wymogi producentów aut. Ciekawostka w Mercedesie jest taka, że jeśli system w ogóle znajduje się na pokładzie, jest zawsze aktywny i trzeba go świadomie wyłączyć. Przejeżdżamy obok zaparkowanych wzdłuż chodnika samochodów i znajdujemy wolne miejsce między nimi - system też je "zauważył". Przy literce "P" na tarczy prędkościomierza pojawia się teraz strzałka wskazująca na prawo, system zaś domaga się potwierdzenia, że ma rozpocząć proces automatycznego parkowania.

Kto w tym momencie wciśnie guzik "OK", przesunie dźwignię automatycznej skrzyni w pozycję biegu wstecznego, lekko puści pedał hamulca i zdejmie ręce z kierownicy, może poczuć się nieswojo. CLS - jakby powodowany mocą tajemną - najpierw lekko skręca w prawo, potem w lewo i wjeżdża w "zatoczkę", kierowca zaś pedałem hamulca reguluje tylko prędkość. Gdy jest większa niż 10 km/h, system się wyłącza, bo elektryczne silniczki nie nadążają ze skręcaniem kół, albo - jak w Sharanie, który ma mechaniczną przekładnię - do akcji brutalnie wkracza ESP, nakazując ostrożność.

Tak testowaliśmy
Na ulicy, wzdłuż krawężnika ustawiliśmy samochody tak, żeby powstała między nimi luka o długości zmierzonej tzw. piątym kołem. Spośród kilku prób parkowania ocenialiśmy tę najbardziej udaną. Kierowca, który - dla porównania - parkował w klasyczny sposób, nie mógł tego przećwiczyć wcześniej w żadnym z testowanych aut.

Tagi: parkowanie | Park Assist | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij