auto motor i sport poleca:

Tajemnice opon – czarna robota

Poleć ten artykuł:

Gdyby nie one, żaden samochód nie ruszyłby z miejsca, nie skręcił i nie zahamował. Opony może są niepozorne, ale to dzięki ich czarnej robocie możemy zachwycać się osiągami naszych aut.

opony Zobacz całą galerię

 

Opona to chyba najbardziej niedoceniony element samochodu. Najbardziej spektakularne parametry - moc i osiągi, ostatnio też ekonomiczność i poziom emisji - przesłaniają wszystkie inne; a przecież, aby moc zamienić na osiągi i ograniczyć zużycie paliwa, na czterech obszarach styku gumy z nawierzchnią - zwykle nie większych od pocztówek - kilka rzeczy musi się wydarzyć.

Przede wszystkim, opona jest dziś traktowana jako element układu zawieszenia. Zawieszenie i opony to drgania, drgania i jeszcze raz drgania - rozpatruje się je tylko razem. Rosnące osiągi stawiają niesamowite wymagania właśnie przed oponami. Żeby półtora- lub dwutonowe (a w wypadku SUV-ów znacznie cięższe) auta przyspieszały do setki w niecałe 5 sekund albo szybciej, pokonywały tory wyścigowe poprawiając czasy poprzedników po kilka sekund, charakteryzowały się dobrym prowadzeniem i dysponowały poziomem przyczepności na niebotycznym poziomie, muszą się czymś konkretnym o asfalt oprzeć.

Na dodatek, w najbliższej przyszłości auta nie staną się lżejsze - w najlepszym wypadku ich masa pozostanie taka sama - a będą szybsze i bardziej przyczepne. Ogumienie już ma sporo, a będzie miało jeszcze więcej roboty.

Konstrukcja opony to znacznie więcej niż suma pojedynczych części. Jest to przede wszystkim jedno wielkie siedlisko wymagań ze sobą sprzecznych. Konflikty typu przyczepność na suchym kontra trzymanie na mokrym, przyczepność na mokrym kontra hałas, właściwości jezdne kontra komfort, przyczepność na mokrym kontra przebieg, przebieg kontra opory toczenia, zdolność odprowadzania dużych ilości wody kontra przyczepność na wilgotnej nawierzchni - to tylko czubek piramidy. W wypadku każdej z tych par bardzo łatwo jest wyraźnie poprawić jeden z elementów nawet przy dość niskich nakładach. Tylko że jakość drugiego poleci na dno.

Tagi: opony

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij