auto motor i sport poleca:

Technologiczne nowości w Volkswagenach

Poleć ten artykuł:

Silnik gasnący zawsze, gdy kierowca zdejmie nogę z gazu, dwulitrowy diesel o mocy, jaką dziś mają silniki 3.0, bagażnik „otwierany nogą” – oto najnowsze wynalazki na przykładzie aut VW.

VW Golf technika

Środek lasu, 20 km od Wolfsburga. To tu na torze Ehra-Lessien VW testuje swoje najnowsze wynalazki techniczne, które wkrótce pojawią się w nowych autach. Atmosfera jak z filmów szpiegowskich – odbierają nam telefony, każą podpisać listę obecności. Dopiero teraz możemy przekroczyć bramę.

Za nią czekają auta wyposażone w prototypowe urządzenia i inżynierowie, którzy z pasją o nich opowiadają. Nas może to dziwić, ale tu walka o zmniejszenie emisji CO2 choćby o jeden gram jest traktowana niezwykle poważnie. Właśnie dlatego system start/stop (montowany w Passacie B8, który właśnie wchodzi do sprzedaży) wyłącza silnik nie tuż po zatrzymaniu się auta, lecz jeszcze przy prędkości 7 km/h, a wkrótce będzie się wyłączał przy 15 km/h. To nie koniec – trwają prace nad start/stopem, który uruchomi się za każdym razem, gdy kierowca zdejmie nogę z gazu! Niższa emisja CO2 oznacza niższe spalanie, co każdy kierowca odczuje w portfelu. Przyszłość w motoryzacji to bardziej racjonalne zarządzanie energią i większa wydajność silników.

Nowy 2.0 TDI o mocy 240 KM (w Passacie), z jednostkową mocą 120 KM/litr jest najmocniejszym 4-cylindrowym dieslem VW. Mimo to apetyt na jeszcze mocniejszy silnik nie słabnie. Trwają prace nad dieslem o mocy 272 KM, w którym układ turbodoładowania został wspomożony sprężarką o napędzie elektrycznym, tzw. Electric Booster. Ponadto zwiększono ciśnienie doładowania układu biturbo oraz ciśnienie wtrysku common-rail. Kolejne modyfikacje to zmienne sterowanie zaworami i optymalizacja wymiany mieszanki.
 
Noga z gazu i silnik gaśnie
Technologia ta będzie polegać na wyłączeniu silnika spalinowego zawsze wtedy, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału gazu. Dzisiaj w takich sytuacjach silnik zostaje odłączony od skrzyni (funkcja tzw. żeglowania). Po rozszerzeniu funkcji start/stop na dowolne prędkości samochód będzie mógł częściej poruszać się bezemisyjnie. Ponowny rozruch silnika połączonego z dwusprzęgłową przekładnią (DSG) następuje poprzez generator rozruchowy – RSG.
 
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 390 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: technika | technologia | nowości | Volkswagen

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij