auto motor i sport poleca:

Test 4 zestawów naprawczych do opon

Poleć ten artykuł:

Zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego – zajmuje mniej miejsca i mniej waży, więc już z tego powodu jest lepszy. Sprawdziliśmy na kilku zestawach z samochodów kompaktowych, jak poradzą sobie z przebitą oponą. 

Zobacz całą galerię

Dziura w oponie to nie problem, wyjmujesz z bagażnika koło zapasowe, wymieniasz i po sprawie. Tylko że dzisiaj takie koło trzeba specjalnie zamówić z listy wyposażenia dodatkowego, ponieważ seryjnie fabryka wyposaża nowe auta w zestawy naprawcze. Dlaczego zastąpiły one klasyczny „zapas”? Bo zajmują mniej miejsca i są średnio o 18 kg lżejsze niż koło wraz z podnośnikiem, a lżejsze auto potrzebuje mniej paliwa; zestaw jest też tańszy. Brzmi pięknie, jednak ponieważ mało kto miał okazję skorzystać z zestawu naprawczego (i dobrze), wielu kierowców jest do nich uprzedzonych.

Firmy samochodowe najczęściej wyposażają auta w zestawy składające się z elektrycznej sprężarki powietrza zasilanej napięciem 12V i ze specjalnego środka uszczelniającego oponę (najczęściej w butelce umożliwiającej wyciśnięcie substancji). Użycie zestawu naprawczego nie wymaga takiej siły, jak wymiana koła – odpadają wyciąganie ciężkiego „zapasu” z dna bagażnika, podnoszenie auta na lewarku, mocowanie się ze śrubami i wymiana koła. Z zestawem naprawczym sprawa jest o wiele prostsza.

Użycie zestawu naprawczego nie wymaga żadnego wysiłku. W 10 minut można zakleić dziurę w oponie

Nic na siłę 
Najpierw w przebitym kole trzeba odkręcić wentyl, żeby z opony zeszło powietrze. Potem tłoczy się do niej substancję uszczelniającą, korzystając z plastikowego przewodu (rurki) i ściskając butelkę, w której znajduje się środek. Następnie zakręca się wentyl i pompuje powietrze do opony przy użyciu sprężarki. Płynna substancja uszczelniająca składa się m.in. z lateksu i żywic, więc po ruszeniu i kilku obrotach koła wnikną one w uszkodzone miejsce na oponie, zaklejając i uszczelniając przebicie.

Oprócz bezpośrednio wtłaczanego uszczelniacza stosowane są zestawy z dwoma albo z jednym wężem. W tych pierwszych kompresor najpierw łączy się za pośrednictwem węża z butelką ze środkiem uszczelniającym, a drugim przewodem pod ciśnieniem wprowadza się środek przez wentyl do wnętrza opony. W systemach z jednym wężem (np. takim jak w Fordzie), pojemnik z uszczelniaczem montuje się bezpośrednio do kompresora, a ten tłoczy go poprzez wąż i wentyl do uszkodzonej opony.

Poza tymi dwoma systemami dostępne są specjalne spraye uszczelniające, dostępne na rynku akcesoriów samochodowych. W naszym teście sprawdziliśmy produkt firmy Holts. Tu w roli uszczelniacza występuje sprężony gaz, który należy wstrzyknąć do opony zupełnie pozbawionej ciśnienia, w środku gaz ten zamienia się w pianę i po kilku obrotach koła wypełnia uszkodzone miejsce, zatykając przebicie w oponie.

Nasz test pokazuje, jak wymienione systemy spisują się w praktyce. Uzbrojeni w dłuta różnej szerokości najpierw po kolei przebiliśmy opony. Ukłuć dłutem o długości 2 mm prawie „nie poczuły”. Nawet po pięciu minutach pomiar nie wykazał ubytku powietrza, z takim uszkodzeniem każdy ze sprawdzanych środków uporał się z dziecinną łatwością. Nieco trudniej było z ukłuciem, które zadaliśmy dłutem o długości 4 mm. Ale i to uszkodzenie wszystkie środki wypełniły skutecznie, nie odnotowaliśmy dużego spadku ciśnienia w oponie po naprawie. 

Nadszedł czas na dziurę 6-milimetrową – tym razem powietrze ulotniło się z głośnym świstem i po trzech minutach mieliśmy prawie całkowitego „kapcia”, z ciśnieniem wynoszącym zaledwie 1,45 bara. Czy zestaw naprawczy coś tu pomoże? Jeden tak, inny nie. Substancje w zestawie Forda Focusa i VW Golfa nie uszczelniły cięcia w bieżniku nawet po kilku obrotach koła. Radę dał za to zestaw z BMW 1, chociaż dużo środka wypłynęło przez szczelinę w oponie, ale powietrze już z niej nie uchodziło. Także środek w sprayu zdał egzamin. Jednak 7-milimetrowej dziury nie załatała już żadna substancja uszczelniająca.   

Tagi: naprawa | opony | dziura

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (1)

Tatiana66, 6 lipca 2016, 10:21

Jeśli szukacie dobrego fachowca od opon, to warto zajrzeć na http://opony-ekspert.pl/. Eksperci podchodzą profesjonalnie, mają dobrej jakości rzeczy. Pomocna firma, w razie awarii wystarczy zadzwonić i pomogą :)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij