auto motor i sport poleca:

Test bagażników i uchwytów rowerowych: W mocnym uścisku

Poleć ten artykuł:

Sprawdzamy, jak najwygodniej przewieźć rowery autem. Chociaż najczęściej wozi się je na dachu, nie jest to jedyny sposób ich transportu. Przedstawiamy zalety i wady trzech rozwiązań.  

Bagażniki dachowe Zobacz całą galerię

Na haku, na pokrywie samochodowego bagażnika albo na dachu – każdy sposób przewozu rowerów okaże się dobry, choć nie dla każdego. Np. podnoszenie roweru górskiego nad dach wysokiego vana może być trudne dla niewysokich cyklistów. W naszym teście zwracamy uwagę na solidność mocowania rowerów, zabezpieczenie przed kradzieżą oraz przed uszkodzeniem auta i roweru, a także na łatwość montażu. Prezentujemy po dwa warianty cenowe każdego rozwiązania.

Na haku

Thule Easy Fold
To Mercedes wśród bagażników, wykonany bardzo estetycznie i gotowy do użycia natychmiast po wyjęciu z pudełka. Nieduże wymiary sprawiają, że łatwo go przechowywać w garażu lub w piwnicy. Bez problemu zmieści się też do samochodowego bagażnika. Podłączenie go do wiązki haka holowniczego wymaga użycia przejściówki z 7- na 13-pinową.

Wadą bagażnika Easy Fold jest spory ciężar, ale z drugiej strony pozwala to mocno go obciążyć (50 kg). Można więc przewozić na nim rowery elektryczne, ale warto wtedy dokupić rampę najazdową. Rowery po zamontowaniu są całkowicie nieruchome. Thule przewidziało rynienki na koła i wygodne elastyczne paski, które nie zrobią krzywdy nawet wrażliwym na zadrapania obręczom kół rowerowym. Uchwyty blokujące ramę mają wygodne pokrętła regulacyjne i są wyposażone w zamek antykradzieżowy. Mocowanie do kuli haka samochodowego również jest zabezpieczone przed kradzieżą za pomocą zamka.

Do bagażnika w samochodzie łatwo się dostać, bo całą konstrukcję na rowery odchyla się jednym naciśnięciem nogą.

 Czas montażu bagażnika: 1 min.
Czas montażu roweru: 50 s
Cena: 2499 zł

Stelvio Tilting 2
Tilting 2 jest propozycją z zupełnie innej półki cenowej. To usprawiedliwia jego nieco toporne wykonanie. Na zmontowanie bagażnika trzeba zarezerwować sobie przynajmniej pół godziny i wspomóc się domowym zestawem narzędzi, ponieważ nie wszystkie śruby da się przykręcić wielofunkcyjnym kluczem, który jest w zestawie. Obsługa bagażnika też jest nieco specyficzna. Do kuli haka montuje się specjalny adapter i do niego przykręca bagażnik. Po zdemontowaniu bagażnik zajmuje sporo miejsca i to jest jego największa wada. Zaletą jest odchylana konstrukcja i niska masa własna. Przed przypadkowym opadnięciem bagażnika chroni taśma, którą zaczepia się o górną krawędź tylnej klapy auta.

Aby połączyć samochodową instalację elektryczną z bagażnikiem, nie trzeba stosować przejściówek. Uchwyt do mocowania ramy jest niemal taki sam jak w droższym Thule, niestety brak zamka zabezpieczającego rowery przed kradzieżą, więc trzeba użyć akcesoryjnej linki. Koła mocowane są do rynienek parcianymi paskami.

Czas montażu bagażnika: 3 min.
Czas montażu roweru: 2 min.
Cena: 590 zł

Naszym zdaniem
Bagażnik na hak to najlepsze rozwiązanie. Niestety, jeśli Twoje auto nie jest wyposażone w hak, trzeba go zamontować, co znacznie podnosi koszt takiego sposobu transportu rowerów. Montaż haka kosztuje od 650 zł (za uniwersalny zestaw) do nawet 2,5-3,5 tys. zł za hak elektrycznie wysuwany. Wysoki koszt to jedyna, ale istotna wada. Rowery jadą za samochodem, są częściowo zasłonięte od wiatru, więc auto zużywa tylko minimalnie więcej paliwa. Jeździe nie towarzyszy też nadmierny hałas, a dostęp do bagażnika jest swobodny. Trzeba natomiast pamiętać o zakupie trzeciej tablicy rejestracyjnej, a to kosztuje dodatkowe 65 zł.

Tagi: test | bagażnik rowerowy | bagażnik na rowery | bagażniki rowerowe | rower

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (1)

qwerty13, 17 sierpnia 2014, 11:15

Dzień dobry, na dobry początek.   Przeczytałem przedmiotowy artykuł i  zaniepokoił mnie absolutny brak ze strony jego autora tj. p. Michala Hutyra informacji, iż takiego rodzaju bagażniki są niedopuszczone w PL z uwagi, iż zasłaniają tablicę rejesytracjyną. Ponadto w artykule widoczna jest fotka - kilka razy powielana - , gdzie widnieje na takim bagażniku trzecia tablica, co równiez jest niedopuszczalne tj. dorabianie sobie tablic, etc. ... Takie traktowanie tematu jest trochę niepoważne z uwagi, iż jakaś część osób czytających artykuły motoryzacyjne - Wasze lub inne gazety, etc. - domniema, iż osoby piszące mają wystarczający poziom wiedzy, a tutaj niespodzianka, a tym bardziej przykra, gdyż naraża ona ludzi na konsekwencje :(   Słowo co do "niedopuszczalności" aby było jasne: Owszem można je montować, ale w taki sposob aby nie zastłaniały tab. rej.   Ładnie jest opisywane co i jaki i przyozdabiane fotografiami, gdzie jednak niektóre wprowadzają w błąd czytelników !.   Powstaje pytanie dlaczego zabrakło tego "problermu" w artykule, a na jego poczet zamieszczono fotkę z trzecią blachą ?.   Jeżeli nie sprawi to państwu problemu, to proszę o udzielenie odpowiedzi, a i zapraszam innych "czytaczy" do dalszej dyskusji.   Dziękuję.   Z poważaniem,   prawie, że stały czytelnik, a interesjący się prawem.   PS Wasza tzw. konkurencja posługuje się np. zwrotem "droga dwupasmowa", gdzie prawidłowo powinno być "droga dwupasowa". ... ;). takie błędy rażą i to bardzo, a przecież zanim pójdzie do druku to się sprawa wszystko czy jest zapięte na ostatni guzik.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij