auto motor i sport poleca:

Test systemów bezpieczeństwa: Mercedes Klasy E, Volvo XC60, BMW Serii 7 i Honda Accord

Poleć ten artykuł:

Samodzielne hamowanie czy też powrót na właściwy pas ruchu – takie manewry samochody wykonują dziś bez udziału kierowcy. W teście „auto motor i sport” badamy na ile niezawodne są systemy bezpieczeństwa w BMW 7, Hondzie Accord, Mercedesie E i Volvo XC60.  

Test systemów bezpieczeństwa: Mercedes Klasy E, Volvo XC60, BMW Serii 7 i Honda Accord Zobacz całą galerię

W krajach Europy Zachodniej co szósty wypadek, w którym uszczerbku doznają pasażerowie jest spowodowany najechaniem na samochód poprzedzający lub zaparkowany. Powodem również co szóstego wypadku bywa zjechanie z właściwego toru jazdy, bez jakiejkolwiek zewnętrznej przyczyny. Udział tego rodzaju zdarzeń w wypadkach z ofiarami śmiertelnymi wynosi nawet więcej niż jedną trzecią. To wystarczające powody, by producenci podjęli środki zaradcze i na skomplikowane sytuacje na drodze przygotowali zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa. Coraz bardziej wyrafinowane czujniki pozwalają samochodom coraz wyraźniej „widzieć” co dzieje się dookoła, pomagając kierowcy uniknąć wypadku.

Samochody potrafią dzisiaj samodzielnie hamować, utrzymywać właściwy tor jazdy i ostrzegać kierowcę o niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Szczególnie bogato wyposażony jest w takie wynalazki nowy Mercedes klasy E – może mieć system Pre-Safe II (z opcją pełnego hamowania), system neutralizujący „martwe pole” widzenia obok auta, asystenta utrzymywania obranego toru jazdy, system widzenia w nocy oraz system rozpoznający zmęczenie kierowcy.

Konkurenci Mercedesa nie zasypiają jednak gruszek w popiele. Np. Volvo jak zawsze wysoko stawia poprzeczkę w sprawach bezpieczeństwa i jako jedyny producent oferuje seryjnie system awaryjnego hamowania w mieście (City Safety). Urządzenie ostrzegające przed niezamierzonym zjazdem z właściwego pasa ruchu czy też aktywny asystent hamowania przy prędkościach wyższych niż 30 km/h szwedzki producent wprowadził na rynek już dawno.

Samochód nie hamując ani trochę i tylko częściowo ostrzegając kierowcę o zbliżającej się kolizji najeżdża na nieruchomą przeszkodę. Gdy grozi najechanie na pojazd jadący z przodu, „siódemka” hamuje z opóźnieniem o wartości tylko 0,29 g. Cały system jest łatwy w obsłudze dzięki przyciskom uruchamiającym bezpośrednio poszczególne funkcje.
   

Honda oferuje seryjnie do Accorda, ale tylko w najdroższej wersji, systemy awaryjnego hamowania CMBS oraz aktywnego powrotu na właściwy tor jazdy LKAS, co jest dosyć wysokim standardem jak na model tej klasy. BMW także stwarza możliwość dokupienia do „siódemki” bogatego pakietu aktywnego bezpieczeństwa, który nie zawiera jednak samodzielnego systemu hamowania przed obiektami nieruchomymi. We wszechstronnym teście bezpieczeństwa, w którym symulowano kolizje z określonymi przeszkodami elektroniczne systemy musiały udowodnić, że potrafią zapobiec wypadkowi oraz to, że są przydatne w drogowej praktyce. Najlepsze urządzenia mogły otrzymać po pięć „gwiazdek bezpieczeństwa”.

Tak testowaliśmy

Do testu asystentów hamowania „auto motor i sport” wykorzystało składaną atrapę (firmy Continental) oraz znormalizowaną przeszkodę stojącą, wykonaną z pianki z elementami metalu. Po serii kalibrującej systemy, testowe auta musiały najeżdżać na przeszkody z różnymi prędkościami.

System pomiarowy GPS rejestrował powstające przy tym opóźnienia, ocenie poddawano największe. W każdej z dyscyplin, po spełnieniu ściśle określonych kryteriów, można było zdobyć maksymalnie pięć gwiazdek. Łączną ocenę testową obliczono wg następującego klucza: 30% za opóźnienia podczas najazdu na przeszkodę nieruchomą, 20% za opóźnienia zmierzone podczas najazdu na przeszkodę ruchomą, 20% za obsługę i sygnały ostrzegawcze oraz po 10% za systemy utrzymujące auto na obranym torze jazdy, ostrzegające przed zmianą pasa ruchu i wspomagające widzenie w ciemności.

Asystent hamowania: Volvo wyznacza standardy

Automatyczne systemy hamowania awaryjnego muszą wykazać swoją sprawność w dwóch sytuacjach – zatrzymując samochód przed przeszkodą nieruchomą oraz taką, która porusza się z prędkością 50 km/h i nagle zaczyna hamować.

Wyposażone w system City Safety Volvo XC60 podczas awaryjnego hamowania prezentuje niezwykłą skuteczność – z prędkości 25 km/h wielki SUV zatrzymuje się automatycznie w odległości 30 cm od nieruchomej przeszkody. XC60 jest tym samym lepszy niż obiecuje samo Volvo, które gwarantuje zatrzymanie się przed przeszkodą, jeśli różnica prędkości między obiektami nie będzie większa niż 15 km/h. Przy prędkości większej niż 30 km/h City Safety przestaje działać. Wtedy Volvo hamuje automatycznie przed nieruchomą przeszkodą, korzystając ze zwykłego tempomatu, z opóźnieniem wynoszącym 0,3 g. W wypadku hamowania przed przeszkodą poruszającą się w odległości 15 m przed naszym Volvo (pełne hamowanie z prędkości 50 km/h) XC60 uzyskując opóźnienie o wartości 0,7 g znowu zapewnia sobie bezdyskusyjne zwycięstwo w teście.

 
Jeśli prędkość pojazdu nie przekracza 25 km/h, system City Safety, hamując z całą siłą, skutecznie zapobiega najechaniu na nieruchomą przeszkodę. Gdy zbyt blisko zbliży się do pojazdów jadących przed nim – także mocno hamuje. Moment, w którym Volvo ma ostrzegać o niebezpieczeństwie można ustalić precyzyjnie.
   

E-klasa nie bardzo może dotrzymać tu kroku. Jednak z prędkości 50 km/h przed stojącą przeszkodą Mercedes hamuje najbardziej efektywnie i demonstruje kilkustopniowe działanie systemu Pre-Safe II. W praktyce oznacza to, że: 2,6 s przed spodziewanym zderzeniem system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i wzrokowym, sekundę później uruchamia pierwszy stopień hamowania z opóźnieniem o wartości 0,4 g (tak jak w dotychczasowym Pre-Safe I), by po kolejnej sekundzie zahamować z całą siłą (0,6 s przed uderzeniem, 1 g) i znacznie zmniejszyć energię zderzenia. W ten sposób E-klasa potrafi zredukować o ponad 30% przeciążenia działające na pasażerów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 190 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test | systemy bezpieczeństwa | bezpieczeństwo | Mercedes Klasa E | Volvo XC60 | BMW 7 | seria 7 | Honda | Accord

Oceń artykuł:

2,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij