auto motor i sport poleca:

Test żarówek H4 i H7

Poleć ten artykuł:

Reflektory nie zawsze świecą dobrze, a jeśli nawet, to z czasem ich wydajność słabnie. Żarówki warto więc zmieniać, nie tylko gdy się przepalą. Jakie wybrać i jak ustrzec się przykrych niespodzianek, pokazuje nasz test żarówek H4 i H7.

Test żarówek H4 i H7

Halogenowe żarówki H4 montuje się najczęściej w małych autach albo w starszych modelach, m.in. dlatego, że są tańsze. H7 wykorzystuje się w droższych samochodach, ale ich reflektory muszą mieć po dwa odbłyśniki, bo w przeciwieństwie do żarówek H4 H-siódemki mają tylko jeden żarnik. H7 są mniejsze od klasycznych H4, więc działają jak mały grzejnik – 92% energii elektrycznej zamieniają w ciepło, tylko marna resztka staje się światłem.

Wolframowy drucik w ich wnętrzu może się rozgrzać nawet do 3000˚ C. Jednak o wydajności reflektora decyduje jakość zestawu żarówka-odbłyśnik. I tu pierwsza niespodzianka naszego testu. Wielki okrągły reflektor małego VW Upa z żarówką H4 (producentem jest firma Hella) emituje znacznie jaśniejsze światło (pokazują to i pomiary, i odczucia subiektywne) niż mniejszy reflektor Forda Focusa z żarówką H7. W tym drugim przypadku najważniejsza była zapewne stylistyka, a nie efektywność świecenia. Niestety, nie jest to przypadek odosobniony, co potwierdzają badania wielu reflektorów z małymi odbłyśnikami.

H4 nie świecą tak jasno jak H7, ale lampy w VW Up! pokazują, że mogą być bardzo dobre

Na testowy warsztat wzięliśmy żarówki różnego rodzaju, starając się oddać bogactwo rynkowej oferty. Obok tzw. long life oraz standardowych wybraliśmy produkty renomowanych marek, jak Bosch, GE, Osram i Philips, a także żarówki tanie oraz te świecące bardzo białym światłem. Odkryliśmy generalną zasadę – albo żarówka świeci jasno, albo długo. Naraz jednego i drugiego mieć się nie da. Żarówki z etykietą „long life” dają światło mniej białe, a więc nie tak jasne, za to działają cztery razy dłużej niż żarówki standardowe. W mieście takie słabsze światło wystarczy, ale poza nim nie.

Najwięcej światła, w wypadku H4 i H7, emitują żarówki wysoko wydajne (świecące jaśniej). Na drugim końcu skali uplasowała się japońska MTEC (H4) z niebieską bańką, której zasięg światła jest o połowę krótszy, a jasność wynosi zaledwie jedną trzecią tej, jaką mają najlepsze żarówki.

Ponieważ jasność światła emitowanego przez reflektor Focusa (z żarówkami H7) jest mniejsza niż w małym VW Upie (H4), żadna H7 nie uzyskała w teście maksymalnej noty w kategorii jasność światła. Różnice w cenie pomiędzy żarówkami mogą wynosić nawet sto procent, zależnie od tego czy kupuje się je w internecie czy w salonie samochodowym. Jeśli sami wymieniamy żarówkę, powinniśmy potem pojechać do warsztatu, by sprawdzić ustawienie świateł. Drobiazgowa regulacja jest konieczna, żeby naprawdę skutecznie rozświetlały jesienno-zimowy mrok.

Tak testowaliśmy
Test zgodnie z normą ECE R 112 przeprowadzili eksperci Dekry. Reflektory VW Upa (żarówki H4) i Forda Focusa (H7) zamontowano na goniometrze, wyposażono w żarówki i ustawiono według zaleceń producenta. Prawidłowość ustawienia kontrolowało dwóch ekspertów. Fotokomórka rejestrowała światło, dane (ok. 9000 dla każdego rodzaju żarówek) przekazywano do komputera. Na ich podstawie tworzył on graficzny obraz rozłożenia światła z obydwu reflektorów (dla świateł mijania). Zewnętrzna linia ciemnozielonego obszaru na grafice oznacza granicę widzialności – do tego miejsca widać przedmioty oświetlane przez reflektory. Świateł drogowych nie badano. Pomiary wartości strumienia światła wykonano w kuli Ulbrichta.

Tagi: test | żarówka | test żarówek

Oceń artykuł:

2,70

Skomentuj (7)

makumba, 25 stycznia 2016, 16:27

Jeżeli kupujemy tanią żarówkę istnieje ryzyko rozszczelnienia reflektora lub odbarwieni go (dlatego czasem jest jakby taki żółty osad). Warto też się upewnić czy mamy oryginał, jeżeli już kupujemy markową. Osobiście korzystam z Osram, w porównaniach wypada lepiej od konkurencji, cena przystępna.

alek, 24 stycznia 2016, 20:05

Gdzieś czytałem że właśnie większość kierowców kieruje się ceną przy wyborze żarówek. Niestety trwałość żarówek nie idzie w parze z niską ceną. Jeśli chodzi o tą wytrzymałość to jak dla mnie górą są Osram. Dzisiaj jest też od groma podróbek niestety i według mnie lepiej takie rzeczy kupować w sklepie stacjonarnym.

Paluch686, 18 stycznia 2016, 10:04

Podpinam się pod to co mówi hlaski. Lepiej jest nie oszczędzać na żarówkach.   Te najtańsze zawsze mi się po miesiącu palą :-)

zyhys, 15 stycznia 2016, 18:56

Podpinam się pod to co mówi hlaski. Lepiej jest nie oszczędzać na żarówkach.

bartekk90, 14 stycznia 2016, 12:54

Wybierając żarówki do samochodu warto postawić na produkty renomowanych marek, jako, że od tego zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i innych kierowców. Marnej jakości żarówki albo oślepiają, albo nie doświetlają drogi, szybciej się zużywają, wytwarzane światło męczy oczy, itp - tutaj trochę informacji na ten temat https://nocar.pl/blog/dlaczego-warto-kupowac-markowe-zarowki/. Najlepsze żarówki produkują m.in. Bosch, Osram i Philips.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij