auto motor i sport poleca:

Test żarówek H7

Poleć ten artykuł:

Reflektory Twojego samochodu są tak dobre, jak dobra jest żarówka w ich wnętrzu. A tę od czasu do czasu trzeba wymienić – przeczytaj, które H-siódemki najlepiej oświetlają drogę.  

Lampa Golf IV

Pora roku, w której noc jest znacznie dłuższa od dnia to czas poważnej próby dla samochodowych reflektorów. Właśnie teraz, zimą, Twoje bezpieczeństwo zależy od nich jak mało kiedy, bo jeśli wybierasz się w dalszą drogę, nie unikniesz jazdy po zmroku. Przed największym wyzwaniem stają reflektory starszych aut, zwłaszcza tych wyposażonych w żarówki H4, które świecą słabiej niż H-siódemki. Te drugie emitują strumień świetlny o wartości 1500 lumenów, czyli świecą o połowę jaśniej niż żarówki H4.

Na szczęście w H-czwórki wyposaża się dzisiaj niewiele samochodów, głównie najtańszych; większość nowych współczesnych aut ma w każdym reflektorze jedną żarówkę H7 www.auto-motor-i-sport.pl n styczeń 2013 85 do świateł drogowych i jedną w roli świateł mijania. Jest jeszcze opcja najnowocześniejsza, w której mroki nocy rozpraszają lampy ksenonowe .

Jeśli chcesz, żeby reflektory Twojego samochodu lepiej oświetlały drogę – albo i tak musisz wymienić żarówki (pamiętaj – zawsze obydwie równocześnie) – możesz mieć kłopot z wyborem, bo w sklepach i na stacjach benzynowych towaru jest mnóstwo. Producenci nęcą hasłami w rodzaju „z efektem ksenonów”, jedni żądają za żarówki kilkanaście zł, inni sprzedają swoje produkty w marketach budowlanych za kilkadziesiąt złotych.

Na pewno unikać trzeba żarówek barwionych, od nieznanych producentów, które dają kolorowe światło, ale mają słaby zasięg i oślepiają innych kierowców. Można je znaleźć głównie w Internecie. Uważać trzeba też na szczególnie tanie produkty „markowe” – nie jest to może zjawisko w dużej skali, ale trafiają się słabej jakości podróbki z Dalekiego Wschodu.

Reflektor ustawiony o 1/10 stopnia wyżej niż trzeba, daje o 20 luksów więcej światła, ale bardzo oślepia innych.

Wraz z ekspertami Dekry sprawdziliśmy w laboratorium trzynaście żarówek kilku producentów. Aby je porównać, wszystkie zamontowaliśmy w reflektorze VW Golfa IV. Uzyskane wyniki tylko do pewnego stopnia można odnosić do innych samochodów.

Inaczej niż w wypadku żarówek H4, w „siódemkach” to reflektor ma decydujący wpływ na przebieg granicy między światłem a ciemnością, dlatego ta sama żarówka zamontowana w różnych reflektorach może inaczej rozkładać światło na drodze. Ale takie różnice jak w naszym reflektorze wystąpiłyby też w każdym innym. Po prostu – dobra H7 zawsze będzie rzucać światło daleko i równomiernie, a zła nie stanie się lepsza w innym aucie.

Test wykazał różnice w jakości – jedna żarówka nie nadaje się do niczego, trzy można polecić z pewnymi zastrzeżeniami, pięć z czystym sumieniem, a cztery są po prostu bardzo dobre. Najtańsze zapewniają wprawdzie światło o natężeniu wymaganym przez przepisy, ale źle rozkładają je na drodze, bo zwoje żarnika są nierówne. Punkty zbierają za to markowe żarówki, przy których produkcji utrzymywane są najwyższe standardy jakościowe. I chociaż nie gwarantują „100 procent więcej światła” (tak niektórzy producenci zachwalają swoje produkty) i niestety więcej kosztują, to jednak – jeśli chcesz, żeby reflektory Twojego samochodu najlepiej jak to możliwe rozpraszały mroki nocy – sięgaj właśnie po żarówki dobrych marek.

Tagi: test | technika | żarówka

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (7)

grrrreg, 21 marca 2016, 08:00

Ja nawet nie wiedziałem, że ich podrabiają, tam opisywali na stronce jak sprawdzić szybko czy to ich żarówka w sensie po opakowaniu.

alek, 15 marca 2016, 20:20

Pewnie że widziałem i myślę że jest to bardzo dobra sprawa. No chyba że wiem że jest to pewne źródło a tych pewnych dystrybutorów można wyszukać tutaj http://www.czyoryginal.pl/#distMap. Zarówno stacjonarne jak i online.

grrrreg, 14 marca 2016, 07:54

U mnie już niedługo rok stuknie od wymiany i żarówka wciąż świeci bardzo dobrze. Słyszeliście o tej akcji osram że można sprawdzić sobie na stronce czy się oryginalną żarówkę kupilo?

makumba, 25 stycznia 2016, 16:31

Również używam Osram - Night Breaker i mogę polecić ze względu na poprawioną widoczność w stosunku do poprzednich. Nie testowałem innych marek, więc się nie wypowiem na ich temat.  Natomiast na samej stronie Osram można zobaczyć porównania jak świecą zwykłe halogeny, a jak Night Breakery, jeżeli ktoś jeździ poza miastem dużo to warto.

AR159, 24 stycznia 2016, 21:07

Zdecydowanie markowe, u mnie najlepiej jak dotąd sprawdzały się żarówki Philipsa (+30%, +50%). Po wymianie naprawdę widziałem efekt wow. Tylko proszę, nie bierzcie tej wiochy, niebieskich żarówek, które słabiej świecą od normalnych :)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij