auto motor i sport poleca:

To tylko moment

Poleć ten artykuł:

Precyzja prowadzenia auta Zobacz całą galerię

Elektronika i mechanika chcą teraz współdziałać po nowemu - dzięki zmiennemu rozdziałowi mocy pomiędzy kołami tylnej osi można znacząco poprawić precyzję prowadzenia auta.

Rzecz jest równie oczywista, co banalna - tam gdzie kierowca skieruje samochód, tam powinien on jechać. Inżynierowie powiedzieliby, że kurs obrany i rzeczywisty powinny się pokrywać. Przyczyną tego, że nie zawsze tak jest są warunki zewnętrzne, np. wiatr czy rodzaj drogi, ale też prawa fizyki. Prawdopodobnie każdy kierowca doświadczył kiedyś, jak w zakręcie jego samochód zarzucał przodem lub tyłem, czy to niespodziewanie najeżdżając na lód, czy też próbując pokonać zakręt ze zbyt dużą prędkością.

Żeby skorygować odstępstwa od obranego toru jazdy, technika przed dwunastoma laty obdarzyła nas układem ESP. Jego zadaniem jest celowe, selektywne wyhamowywanie pojedynczych kół i zapobieganie w ten sposób zbaczaniu auta z zadanego toru jazdy. System znacznie podnosi bezpieczeństwo, ale chociaż jego działanie wydaje się proste, wymaga ogromnej mocy obliczeniowej sterownika elektronicznego.

Konstruktorzy nie poprzestali oczywiście na ESP i szukali kolejnych sposobów na utrzymanie kół w ryzach. Skoro ESP dzięki wyhamowywaniu kół potrafi spowodować zmianę toru jazdy, dlaczego by nie osiągnąć tego samego odwrotną drogą - doprowadzając do poszczególnych kół precyzyjnie wyliczoną dawkę momentu obrotowego. Kluczowy staje się tu Torque Vectoring, pojęcie od kilku już lat pojawiające się w działach badawczych firm samochodowych. I oto ów wynalazek jest gotowy do seryjnej produkcji. BMW chce go wprowadzić w przyszłym roku w modelu X6, a Audi w A5.

Dynamic-Performance-Control BMW: wolność kołom!

Wkrótce BMW rozbuduje napęd na cztery koła X-Drive, tworząc system Dynamic-Performance- Control, który poprawi właściwości dynamiczne samochodu. Sercem systemu jest przekładnia Vector-Drive na tylnej osi, opracowana przez firmę ZF. Zadaniem systemu będzie indywidualny i zależny od chwilowej potrzeby rozdział momentu napędowego pomiędzy tylne koła. Z zewnątrz nowe urządzenie różni się od tradycyjnego mechanizmu różnicowego tylnej osi tym, że jest większe. W zwykłej sytuacji moment napędowy płynie w sposób tradycyjny - od wału kardana (1) poprzez mechanizm różnicowy z satelitami (2) do kół tylnych. Dwie przekładnie planetarne (3) są zblokowane i pracują równocześnie. Włączają się one dopiero wtedy, gdy elektronika zasygnalizuje taką potrzeb ę, czyli wtedy gdy trzeba wytworzyć moment odchylający wokół osi pionowej samochodu. Za płynny rozdział momentu napędowego między kołami odpowiedzialne są sprzęgła lamelowe (4) , których płytki dociskane są ze sobą za pomocą szybkich silników elektrycznych (5) .

Tagi: precyzja prowadzenia auta | elektronika | mechanika

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij