Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Ważny stołek

Fotele w aucie mają być nie tylko wygodne, ale też służyć bezpieczeństwu – „same” napinają pasy tuż przed zderzeniem, same ustawiają zagłówki. Niektóre też masują plecy i rozkładają się jak domowa sofa.

Aż 40% kierowców spędza za kierownicą samochodu przynajmniej 1,5 godziny dziennie, więc oczekują, że fotele zapewnią im wygodę. Producenci aut ten element wyposażenia traktują coraz bardziej poważnie, dlatego proces produkcji foteli samochodowych przypomina proces produkcji samego auta.

Najpierw projektuje się je na ekranie komputera, symuluje testy zderzeniowe, a na koniec wykonuje z gliny model w skali 1:1. Gotowy fotel przechodzi wiele testów, w których sprawdza się wytrzymałość poszczególnych elementów, a jednym z najbardziej niewinnych jest test ścieralności tapicerki. Jak sprawdzić, czy auto, które chcemy kupić ma dobre fotele? W wypadku modeli niemieckich potwierdzeniem może być certyfikat „Zdrowe plecy” przyznawany przez organizację skupiającą ortopedów. Dobry fotel powinien być dosyć twardy i mieć wielopłaszczyznową regulację pozwalającą dopasować go do sylwetki.

Komfortowe siedzenia to od lat wyróżnik samochodów Volvo. Szwedzi już w latach 50. zrezygnowali z wypełniania foteli trawą morską i zastosowali piankę o dużej gęstości oraz elastyczne taśmy zamiast drutów. Taki fotel był wygodniejszy i bezpieczniejszy.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    <p>Fotel samochodowy służy nie tylko wygodzie, ale przede wszystkim bezpieczeństwu. Zobaczcie, co potrafią dzisiejsze rozwiązania stosowane w autach.</p><br /><br /><a href="/technika/Wazny-stolek,22644,1">Zobacz artykuł</a>
    auto motor i sport, 2016-07-08 12:30:48
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij