auto motor i sport poleca:

Więcej, bo mniej

Poleć ten artykuł:

Technika a zmniejszenie emisji CO2 Zobacz całą galerię

IDEA DOWNSIZINGU

Efektywność wykorzystania energii zawartej w paliwie określa tzw. jednostkowe zużycie paliwa. Mówi ono ile gramów paliwa trzeba spalić, żeby silnik pracował z mocą 1 kilowata przez godzinę. Jednostkowe zużycie to swego rodzaju wspólny mianownik, pozwalający porównywać ze sobą silniki o różnych konstrukcjach. Pokazuje, który silnik potrzebuje mniej paliwa na wytworzenie jednostki mocy, czyli który jest bardziej sprawny i ekonomiczny. Najlepsze współczesne jednostki benzynowe zeszły poniżej 300 g/kWh. Żółte linie na wykresie pokazują przy jakich warunkach pracy (obroty i otwarcie przepustnicy) silnik charakteryzuje się stałym jednostkowym zużyciem paliwa. Najniższe zużycie (najmniejsza żółta pętla) jest oznaczone jako 100 procent i osiągane przy ok. 2600 obr/min oraz z przepustnicą otwartą na 80 procent. Aby samochód poruszał się np. ze stałą prędkością, silnik musi pracować z określoną mocą. Tę samą moc może rozwinąć przy różnych kombinacjach obrotów i otwarcia przepustnicy, co pokazuje tzw. linia stałej mocy oznaczona na czerwono. Przykładowo, tę samą moc silnik osiągnie w punkcie A (3600 obr/min, przepustnica uchylona na 35%) oraz w punkcie B (2200 obr/min, przepustnica otwarta na 60%). Podczas jazdy efekt będzie ten sam. Jednak widać, że w punkcie B zużywamy tylko o 5% więcej paliwa niż wynosi najniższe jednostkowe zużycie (105%), podczas gdy w punkcie A zużycie jednostkowe jest o 25% wyższe od minimalnego (125%). Downsizing to taki sposób budowy silników, który umożliwia uzyskanie tej samej wartości mocy przy obniżonej prędkości obrotowej. Dzięki temu można w najbardziej powszechnych warunkach pracy (jak jazda ze stałą prędkością) obniżyć jednostkowe zużycie paliwa. W naszym przykładzie korzyść wynosi ponad 20 procent.

W największym uproszczeniu i skrócie - downsizing to zmniejszenie pojemności skokowej silnika. Tę samą ilość mieszanki można bowiem spalić w dużej lub małej komorze spalania, czyli w silniku o większej lub mniejszej pojemności. Mniejsza komora da nam większe ciśnienie, a to z kolei pozwoli z tej samej ilości mieszanki wycisnąć więcej energii. Tę efektywność wykorzystania paliwa określa tzw. zużycie jednostkowe (patrz ramka). Innym sposobem niż zmniejszenie pojemności jest wyłączanie części cylindrów z pracy (np. trzech z sześciu albo czterech z ośmiu), dotyczy to jednak większych jednostek napędowych.

Cienkość polega na tym, że o ile klient jest gotów zaakceptować w swoim aucie mniejszy silnik, o tyle słabsze osiągi, choćby je nawet rzadko wykorzystywał - nie. Dlatego jednostki spod wyznania downsizingu są obłożone sprężarkami, pozwalającymi uzyskać dynamikę jazdy na poziomie silników o rozmiar lub dwa większych.

Nic nie ma jednak za darmo. Silnik, od którego wymagamy, by pracował przy niższych obrotach mając jednocześnie więcej pary, będzie miał problemy z oddychaniem. Im mniejsza bowiem prędkość obrotowa, tym trudniej silnikowi samemu zasysać większą masę powietrza, niezbędną do uzyskania wyższego momentu obrotowego. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest sprężarka mechaniczna (w tej sytuacji turbodoładowanie się nie sprawdza, bo przy niskich obrotach nie ma wystarczającej ilości spalin), ale jeszcze częściej konstruktorzy stosują układy doładowania bezsprężarkowego (specjalna konstrukcja układu dolotowego, np. z komorą rezonansową, doprowadza powietrze do drgań, czym chwilowo podnosi ciśnienie w układzie).

Tagi: silnik | downsizing | pojemność

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij