auto motor i sport poleca:

Właściwości jezdne auta – fizyka frajdy z jazdy

Poleć ten artykuł:

Słabe i dobre właściwości jezdne, mniejsza i większa precyzja prowadzenia, czy gorszy i lepszy komfort jazdy mają swój początek w konstrukcji samochodu.

 

Gdyby samochody konstruowali wyłącznie inżynierowie, większość wyglądałaby bardzo podobnie i jeździłaby tak samo dobrze. Niestety, równie duży wpływ na ich konstrukcję mają dziś walka o najniższe koszty produkcji, wymagania taśmowego, zautomatyzowanego montażu oraz zróżnicowane oczekiwania i preferencje milionów klientów na świecie.

Decydujące znaczenie dla doznań za kierownicą mają wymiary samochodu, przy czym nie chodzi o długość, szerokość i wysokość, ale o stosunek rozstawu osi do długości oraz rozstawu kół do szerokości auta. Im większy rozstaw osi w stosunku do długości samochodu, tym mniejszy przedni i tylny zwis, a tym samym mniejsza skłonność nadwozia do przechyłów wzdłużnych, które powodują bardzo niekorzystne chwilowe zmiany obciążenia kół przedniej i tylnej osi. Za przechyły poprzeczne nadwozia w dużej mierze odpowiada rozstaw kół. Im jest większy, tym większa szansa na stabilne zachowanie nadwozia w czasie jazdy przez zakręty. Duży rozstaw osi w stosunku do długości samochodu ogranicza zmianę rozkładu masy zależną od obciążenia samochodu. Stabilne zachowanie nadwozia podczas jazdy podnosi bezpieczeństwo, pozytywnie wpływa na odczucia kierowcy i zwiększa komfort podróżowania.

 

Rozkład masy jest determinowany przez rozmieszczenie poszczególnych podzespołów. Niestety, w tej dziedzinie większość współczesnych samochodów z góry jest skazana na konstrukcyjną "porażkę". Ulokowanie zespołu napędowego w przedniej części auta i napęd przednich kół upraszczają montaż w fabryce i czynią konstrukcję samochodu tańszą i prostszą (nadwozie może nie mieć środkowego tunelu, brak wału napędowego do kół tylnej osi, mniej skomplikowane zawieszenie tylnych kół itp.), ale powodują, że ponad 60% masy własnej auta obciąża koła przedniej osi, a tylko niecałe 40% przypada na tył. Zdecydowanie lepiej wyważone są auta z silnikiem z przodu, ale z napędzanymi tylnymi kołami lub z napędem na cztery koła.

Specjaliści od zawieszeń muszą się sporo napracować (nawyliczać i napróbować), aby nierównomiernie obciążona "bryła" potrafiła poruszać się bezpiecznie. I to nie tylko na wprost! Samochody skręcają i jeżdżą po łuku, przyspieszają i hamują - to wszystko chwilowo obciąża koła w dodatkowy sposób i komplikuje konstrukcję zawieszenia. Precyzja prowadzenia kół, z których każde w czasie jazdy po łuku zatacza inny promień i ze względu na nierówności nawierzchni musi móc poruszać się w górę i w dół, ma ogromny wpływ na zachowanie samochodu i na odczucia kierowcy. Celowo nie było jeszcze słowa o komforcie jazdy, który jest największym wrogiem precyzji prowadzenia.


Proporcje nadwozia
Mają kolosalne znaczenie nie tylko dla wyglądu auta, ale również dla jego dynamicznych możliwości. Koła powinny być rozstawione po kątach, środek ciężkości znajdować się jak najniżej, i jak najbliżej pionowej osi obrotu. Samochód o takiej konstrukcji nie musi mieć nawet bardzo sztywnego zawieszenia i bardzo bezpośredniego układu kierowniczego, aby natychmiast reagować na polecenia kierowcy. Najłatwiej założenia takiej konstrukcji spełniają auta z silnikiem montowanym wzdłużnie z przodu i z napędem na tylne koła, czyli tylko nieliczne modele.

Tagi: Właściwości jezdne | fizyka | frajda | technika

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij