auto motor i sport poleca:

Za kółkiem w roku 2030

Poleć ten artykuł:

Wygląda na to, że z biegiem czasu jako kierowcy będziemy mieć coraz mniej do powiedzenia. Wszędzie gdzie się da będzie nas zastępować sztuczna inteligencja. Oto jak może wyglądać Twój dzień za kierownicą za 15 lat. Scenariusz marzeń czy horror? To się okaże. 

Auta 2030

Poniedziałek, 7 rano, siadasz do porannej kawy. Na szklanej tafli stołu, w który wbudowany jest ekran, pojawia się Twój plan dnia. Zwykle, by dojechać do pracy potrzebujesz pół godziny, ale dziś w kalendarzu pojawia się notatka, że z powodu remontu na drodze do firmy podróż zajmie dodatkowe 20 minut.

Zakładasz płaszcz i wysyłasz ze smartfona polecenie, by auto podjechało pod drzwi. Nie ma sensu iść po nie na parking, bo dla zaoszczędzenia miejsca wszystkie samochody stoją ciasno drzwi w drzwi.

Wsiadasz do samochodu i decydujesz, czy poprowadzisz sam, czy skorzystasz z autopilota.

Siadasz za kółkiem, gra ta sama muzyka, której słuchałeś w domu. Komputer pokładowy połączony z Twoim kalendarzem wie dokąd chcesz jechać i od razu ustawia nawigację. Wybierasz tryb podróży „Comfort”, w którym m.in. korzystasz z podpowiedzi, z jaką prędkością jechać, by skorzystać z tzw. zielonej fali i włączasz się do ruchu.

Wjeżdżając do zatłoczonego centrum uruchamiasz autopilota i pozwalasz elektronice zastąpić Cię podczas wolnego przesuwania się w korku, a Ty czytasz w tym czasie wiadomości. O 7.50 wysiadasz pod firmą i patrzysz jak auto samo odjeżdża na parking.

To nie był dobry dzień. Wkurzony wsiadasz do auta i po chwili zaczyna grać spokojna muzyka. Komputer analizując Twój styl jazdy i przyspieszone tętno sugeruje, byś odwiedził swoją ulubioną knajpkę albo siłownię. Wybierasz drugą opcję.

Pod klubem fitness jest zawsze problem z parkowaniem. Wysiadasz przed drzwiami a samochód odjeżdża, by odnaleźć jakieś wolne miejsce przy ulicy i wjeżdża w nie „na milimetry”. Po treningu siadasz za kółkiem i spokojnie wracasz do domu. Komputer przypomina o rezerwacji biletów do kina na wieczór. Dzięki temu, że bierzesz udział w akcji współdzielenia samochodów i że w czasie gdy byłeś w pracy z Twojego auta mogli skorzystać koledzy, wolno Ci wrócić do domu tzw. szybkim pasem. Świetnie, będziesz w domu wcześniej i bez problemu zdążysz wrócić z żoną do miasta. Tam kolacja, a potem autopilot odstawi Was do domu.

Science fiction? Nie, kolejne systemy prezentowane przez koncerny motoryzacyjne zdają się potwierdzać, że właśnie w tę stronę zmierza motoryzacja. Cieszyć się czy martwić? To zależy od tego, jak daleko od domu znajduje się Twoja ulubiona knajpka...

Tagi: technika | technologia | system | nowoczescność | przyszłość

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij